Współpraca WAT z Gminą Brańsk
06.12.2024
Do grona jednostek samorządu terytorialnego współpracujących z Wojskową Akademią Techniczną dołączyła Gmina Brańsk. Porozumienie o współpracy podpisali 6 grudnia 2024 r. rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i wójt Tomasz Stygański.
Uczelnia i Gmina będą prowadziły wspólne projekty i inicjatywy rozwojowe, edukacyjne i promocyjne. Strony porozumienia podjęły się m.in. współorganizacji zajęć, konkursów i olimpiad dla uczniów i wydarzeń o charakterze popularnonaukowym, a także sportowo-rekreacyjnym i turystycznym oraz spotkań kulturalno-historycznych. Tematem wiodącym rozmów w WAT były różnorodne działania skierowane do potencjalnych kandydatów na studia wojskowe i cywilne, które mogą przybliżać młodzieży ze szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego ofertę kształcenia Wojskowej Akademii Technicznej.
- Chętnie powiększamy grono szkół patronackich WAT, to dla Uczelni doskonały sposób na utrzymanie stałego kontaktu z młodzieżą jeszcze przed rekrutacją. Zachęcamy uczniów do udziału w konkursach matematycznym i fizycznym. Zapraszamy też na Dni Otwarte WAT – najbliższy odbędzie się 29 marca 2025 r., następnie planujemy również osiem otwartych dni na poszczególnych wydziałach – powiedział rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.
Gen. Wachulak poinformował również, że w roku akademickim 2025/2026 Wojskowa Akademia Techniczna przyjmie 1243 kandydatów na oficerów na jednolite studia magisterskie prowadzone na 13 kierunkach. Dla około 3,5 tysiąca przyszłych studentów cywilnych przygotowano aż 54 kierunki studiów na wszystkich poziomach i w różnych formach, w tym w języku angielskim. Rekrutacja obejmie studia pierwszego i drugiego stopnia, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, a także studia doktoranckie, podyplomowe, MBA.
Swojego entuzjazmu nie ukrywał również wójt gminy Brańsk:
- Cieszę się z podpisania porozumienia i mam nadzieję, że stanę się ambasadorem Wojskowej Akademii Technicznej w województwie podlaskim, aby osoby w wieku szkolnym miały dostęp do informacji o tej prestiżowej uczelni, a jej głos był słyszalny nawet w małych gminach, takich jak Brańsk – podkreślał Tomasz Stygański.
Włodarz zapewnił, że od tej pory Gmina Brańsk będzie propagować wśród uczniów ofertę studiów w WAT, zapraszać studentów do udziału w lokalnych spotkaniach naukowych, kulturalnych i uroczystościach patriotycznych. Informacje o współpracy z Akademią zostaną wyeksponowane na terenie gminy, w dokumentach i materiałach promocyjnych oraz na stronie internetowej.
Bogatą ofertę kształcenia w WAT oraz liczne formy współpracy z placówkami edukacyjnymi, w tym wyjazdy i przedsięwzięcia organizowane w murach Akademii, omówiła prorektor ds. studenckich dr hab. Monika Szyłkowska, prof. WAT. Jak podkreśliła profesor, analizy pokazują, że bezpośredni kontakt podchorążych i studentów cywilnych wraz z nauczycielami akademickimi z młodzieżą i kadrą szkolną to najszybsza ścieżka pozyskania kandydatów na studia spośród najzdolniejszej młodzieży w całej Polsce.
Zgodnie z literą porozumienia, WAT zadeklarował objęcie patronatem naukowym wybranych szkół z terenu gminy i przeprowadzenie tam zajęć pokazowych przez nauczycieli akademickich, a także udzielanie nauczycielom konsultacji w zakresie treści zajęć. Uczniowie będą mogli być zapraszani do udziału w pracach uczelnianych kół naukowych. Współpraca obejmuje też dostarczanie prasy wydawanej przez WAT oraz publikacji o charakterze naukowym, które zostaną wykorzystane przez Gminę Brańsk do celów dydaktycznych.
Podczas spotkania roboczego uczelnię reprezentowali również dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej prof. dr hab. inż. Jerzy Jackowski, Małgorzata Podbielska i Agnieszka Bąk z Działu Spraw Studenckich oraz artyści z Akademii Tańca WAT: Jolanta Połeć, Elżbieta Rąpała, Krystyna Młynarczyk i ppłk dr inż. Łukasz Kiszkowiak. Warto dodać, że Akademia Tańca WAT wzięła udział w tegorocznych Dożynkach Gminno-Parafialnych organizowanych przez Gminę Brańsk w Kalnicy.
Dodatkowo, w ramach omawianej wizyty, goście Wojskowej Akademii Technicznej zapoznali się z wynikami prac naukowo-badawczych prowadzonych w Instytucie Techniki i Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa.
tekst - Monika Duszczyk, zdjęcia - Mariusz Maciejewski
Wojskowa Akademia Techniczna jako publiczna uczelnia akademicka, służy Siłom Zbrojnym RP, nauce, gospodarce RP i społeczeństwu poprzez kształcenie podchorążych i studentów, rozwój kadry badawczej i dydaktycznej oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinach nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych, przyrodniczych oraz społecznych. Przygotowuje przyszłe kadry inżynierskie, kształtuje umiejętności i doskonali kompetencje na najwyższym poziomie, ucząc jednocześnie patriotyzmu i odpowiedzialności za naszą Ojczyznę.