W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

OSP Lubieszcze

Staraniem miejscowych zapaleńców, w roku 1970 na zorganizowanym zebraniu wiejskim mieszkańcy wsi podjęli uchwałę w sprawie utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej. Aby zamierzenia stały się faktem, wystąpili do Zawodowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim o zaopiniowanie i przychylenie się do inicjatywy mieszkańców w sprawie powstania OSP, która wzięłaby na siebie obowiązek zabezpieczenia mienia mieszkańców wsi przed klęską pożarów.

Społeczeństwo wsi w roku 1971 z wielkim entuzjazmem przyjęło wiadomość o powołaniu do życia OSP. W jej szeregi zgłosiło się dwudziestu czterech mężczyzn. Pierwszym naczelnikiem został Jan Gawino i pełnił tę funkcję do 2011 roku. Wśród pierwszych strażaków byli m. in. Stanisław Łomiński, Edward Bachurek, Józef Otap i inni.

Początki działalności OSP były trudne. Straż nie posiadała odpowiedniego umundurowania, ani odpowiedniego sprzętu gaśniczego. Poważną trudnością w pracy OSP był brak odpowiedniego pomieszczenia, zarówno na sprzęt bojowy, jak również do przeprowadzania szkoleń. Tymczasowe lokum straż znalazła w budynku gospodarczym przy czteroklasowej szkole podstawowej w Lubieszczach, gdzie kierownikiem i jednocześnie sekretarzem OSP był Jan Żukowski.

W celu przyjścia z pomocą OSP, a jednocześnie ożywienia życia wsi, miejscowi strażacy, urządzali liczne przedstawienia amatorskie dla mieszkańców i okolicznych wsi. Życie wsi znacznie się ożywiło.

Sprzęt pożarniczy w początkowej działalności był jeszcze dość skromny. Strażacy przeprowadzali systematyczne szkolenia, a ich ofiarna praca w czasie gaszenia pożarów uchroniła licznych mieszkańców od poważnych strat materialnych.

Prezesem Zarządu od 1971 roku do 2011 był Władysław Bobel, a szczególnie aktywnymi członkami zarządu byli Jan Żukowski, Edward Bachurek,  Józef Tur, Wincenty Porzeziński.

Poważną trudnością w  pracy OSP był i jest brak jakiegokolwiek wozu bojowego, który umożliwiłby szybki dojazd do pożaru. Jednak druhowie i tak sobie radzili bardzo dobrze. Zdarzały się takie sytuacje, kiedy pierwsi zajeżdżali na miejsce tragedii ciągnikiem z przyczepą.

Wreszcie na posiedzeniu zarządu w roku 1970 zapadła decyzja rozpoczęcia budowy ,,Remizy Strażackiej”. 

Budowę rozpoczęto w 1973 roku czynem społecznym, a oddano do użytku w 1974 roku. W latach 80-tych do istniejącego budynku dobudowano świetlicę wiejską, która służy wszystkim mieszkańcom wsi. Uroczyste otwarcie dobudowanego skrzydła zbiegło się z ,,Gminnymi Dożynkami” w roku 1985.

OSP dbając o podniesienie stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego we wsi, organizowała coroczne przeglądy posesji, prowadziła systematyczne szkolenie swoich członków oraz brała czynny udział w gaszeniu pożarów.

{"register":{"columns":[]}}