W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

OSP KSRG Świrydy

Ochotnicza Straż Pożarna w Świrydach została założona w roku 1948. Głównymi założycielami byli Stanisław Górecki i Józef Iwańczuk. Stanisław Górecki został Prezesem, Józef Iwańczuk  Naczelnikiem OSP Świrydy, Skarbnikiem - był Jan Leończuk. W roku 1952 nastąpiła zmiana naczelnika został nim wybrany Zygmunt Adamczuk, Stanisław Górecki i Jan Leończuk nadal pełnili swoje funkcje. W roku 1956 na zebraniu sprawozdawczo - wyborczym dokonano zmiany naczelnika i prezesa. Naczelnikiem został Władysław Kołos, Jan Leończuk nadal był skarbnikiem. 

Do roku 1960 OSP Świrydy mieściło się w prywatnym budynku. Na wyposażeniu była pompa zasilana ręcznie, do pożarów jeżdżono furmanką. W latach 60 zaczęto starania o budowę remizy wraz ze świetlicą. Nowy budynek powstał w 1964 roku. Obok Strażnicy była zbudowana wieża do suszenia węży. W latach 60-tych jednostka miała na wyposażeniu motopompę spalinową. Do pożarów,  nadal jeżdżono furmanką. W roku 1972 otrzymała samochód strażacki. Kierowcą został Jan Koczewski, kolejnym  był Wiktor Sakowicz.                                              

W latach 80-tych rozpoczęto starania o budowę nowej remizo-świetlicy i starania o nowy samochód bojowy. Marzenia jednostki spełniły się, został wybudowany nowy budynek i otrzymała nowy samochód bojowy Star 244. Kierowcą nowego samochodu został Antoni Adamczuk, nowym Skarbnikiem Janusz Semeńczuk, a Prezesem Stanisław Iwańczuk. Naczelnikiem nadal był  Józef Kołos. Następnym kierowcą był Tadeusz Stefańczuk, a po jego zwolnieniu się - Janusz Semeńczuk.

Obecnie jednostka liczy ponad 30 strażaków. Naczelnikiem jest Stanisław Cieśluk, Prezesem - Stanisław Iwańczuk, kierowcą i Skarbnikiem - Janusz Semeńczuk.

{"register":{"columns":[]}}