W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dbając o środowisko dbasz o zdrowie swoje i bliskich

W związku ze spalaniem odpadów w piecach i kotłach domowych co roku w okresie jesienno - zimowym znacznie pogarsza się jakość powietrza w mieście. Pyły, dioksyny, furany, tlenek węgla, metale ciężkie to niebezpieczne związki, które trafiają do powietrza podczas procesu spalania odpadów. Ich szkodliwość dla naszego zdrowia jest szczególnie duża, ponieważ są one emitowane z tzw. źródeł emisji niskiej, czyli niskich kominów domostw lub małych kotłowni, co uniemożliwia wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr, co skutkuje wzrostem zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym.

Wszyscy dbamy o czyste powietrze

Spalanie śmieci w piecach domowych powoduje również osadzanie się trudno usuwanej sadzy w przewodach kominowych, której nadmiar może doprowadzić do zapalenia się i popękania komina.
Tak więc pamiętajmy, że paląc w piecu odpadami, szkodzimy przede wszystkim sobie, najbliższej rodzinie i sąsiadom.

Przypominamy, że spalanie odpadów w piecach domowych, paleniskach to najgorsza, najdroższa i najbardziej szkodliwa dla zdrowia forma „zagospodarowania odpadów”. Gmina Brańsk zapewnia odbiór każdej ilości odpadów komunalnych z gospodarstw domowych.  

Zgodnie z art. 155 i art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1987 z późn. zm.) termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub w współspalarniach odpadów; kto termicznie przekształca odpady poza ww. spalarniami lub współspalarniami podlega karze aresztu lub grzywny. Orzekanie w tych sprawach, następuje na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Główne zagrożenia to:

  • Domowe piece generują zbyt niską temperaturę, aby bezpiecznie spalać odpady.
  • Uwolnione podczas spalania metale ciężkie i inne toksyczne substancje przenikają do wnętrza domów, powodując alergie, choroby układu oddechowego oraz nowotwory.
  • Dzieci są szczególnie narażone na działanie toksyn.
  • Spalanie śmieci skraca żywotność pieca, zapycha kominy i może być przyczyną zaczadzenia lub zapalenia przewodu.
  • Zanieczyszczamy środowisko - toksyny długo utrzymują się w lokalnym otoczeniu, zanieczyszczając powietrze, wodę i ziemię.
  • Palenie śmieci w piecach domowych jest nielegalne i może skutkować grzywną do 5 tys. zł.

W trosce o zdrowie mieszkańców apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni materiał opałowy, co przyczyni się do poprawy jakości życia.  Dziękujemy Mieszkańcom dbającym o jakość powietrza.

 

{"register":{"columns":[]}}