W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

13 GRUDNIA 40 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO - PAMIĘTAMY

Stan wojenny w Polsce wprowadzony został 40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Władzę w kraju przejęła junta wojskowa pod przywództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego.

13 Grudnia Stan Wojenny

Stan wojenny trwał 586 dni podczas których 56 osób poniosło śmierć w czasie strajków i manifestacji,  9 górników z kopalni Wujek straciło życie podczas pacyfikacji strajku,  w dniu wszczęcia stanu wojennego w akcji brało udział 70 tys. żołnierzy WP, 30 tys. funkcjonariuszy MSW a na ulicach miast pojawiło się: 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.  13 grudnia jest dniem refleksji na temat demokracji, wolności słowa i praw człowieka jest też dniem pamięci o tych, którzy na to się nie godzili. PAMIĘTAMY

 

{"register":{"columns":[]}}