W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej

Portret kobiety w kapeluszu

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci oraz epoki, która określiła naszą narodową tożsamość, podejmując okolicznościowe uchwały. Patronami roku 2022 zostali Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski.

W 2022 r. mija 100. rocznica założenia Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, której założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, naukowiec, pedagog specjalny, tyflopedagog, tyflopsycholog, działaczka społeczna.

200 lat temu urodził się, a 140 lat temu zmarł Ignacy Łukasiewicz, do którego dokonań zaliczamy: zapoczątkowanie światowego przemysłu naftowego, wynalezienie lampy naftowej oraz utworzenie na ziemiach polskich pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, a następnie uruchomienie kilku rafinerii.

Józef Mackiewicz urodził się 120 lat temu, był jednym z największych pisarzy polskich, który w swojej twórczości skupił się na wydarzeniach historycznych z pogranicza ziem polskich, litewskich i białoruskich, ich mieszkańcach oraz tradycji wielonarodowej naszego kraju.

Jako pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, w 1978 r. Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. Była himalaistką, prekursorką kobiecych zespołów górskich, działaczką opozycji demokratycznej i członkinią „Solidarności”.

W marcu 1822 r. zmarł Józef Wybicki autor polskiego hymnu narodowego, wielokrotny poseł na Sejm, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej

200 lat temu rozpoczęła się epoka romantyzmu, a za jej symboliczny początek uważa się wydanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Najwybitniejsi twórcy romantyzmu to: Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Norwid w dziedzinie literatury, Fryderyk Chopin i Stanisław Moniuszko w muzyce, Piotr Michałowski i Jan Matejko w malarstwie.

W tym roku również przypada 190 rocznica urodzin Marii Konopnickiej polskiej pisarki, poetki, tłumaczki. Tworzyła nowele i poezje, w tym popularne utwory dla dzieci. Była również aktywna jako redaktor, publicysta i krytyk literacki. Jej najbardziej znany pseudonim to Jan Sawa. Debiutowała w piśmie Kaliszanin wierszem Zimowy poranek (1870). Kaliszowi poświęciła jeszcze trzy utwory (dwa o tytule Kaliszowi oraz Memu miastu).

Uhonorowanie Marii Konopnickiej na patronkę roku Sejm uzasadnił takimi słowami:

„Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze”.

Maria Konopnicka urodziła się w Suwałkach, w domu przypominającym szlachecki dworek. Obecnie w tym budynku mieści się Muzeum im. Marii Konopnickiej, gdzie znajdują się wystawy poświęcone poetce. Na stronie Muzeum możecie udać się na  wirtualny spacer po Suwałkach i miejscach związanych z pobytem rodziny Konopnickiej, poznacie dom, w którym urodziła się i mieszkała; miejsca jej spacerów oraz miejsce prac jej ojca -  https://mk.muzeum.suwalki.pl/wirtualny-spacer/

W Żarnowcu znajduje się muzeum biograficzne poświęcone poetce, więcej o nim dowiecie się tu:

https://www.youtube.com/watch?v=PIC4aykuQUg

Poniżej link, gdzie możecie poznać więcej ciekawostek z życia Konopnickiej

https://www.youtube.com/watch?v=6ChWxaoJe6s

Żeby poznać najpopularniejsze utwory poetki zapraszam tu:

https://literat.ug.edu.pl/mariakon/index.htm

{"register":{"columns":[]}}