W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Narodowe czytanie

Dwie dziewczyny siedzą na fotelach i czytają książki. Między nimi stoi przykryty haftowanym obrusem stolik. Za nimi na ściance napis Moralność Pani Dulskiej

„Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to utwór, który Prezydent Andrzej Duda wybrał na X edycję Narodowego Czytania.

Głównym celem Narodowego Czytania jest:

  • promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą,

  • propagowanie dzieł polskiej literatury,

  • wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków.

    „Moralność Pani Dulskiej” zdaniem Prezydent RP Andrzeja Dudy:

„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.”

W naszej szkole w role tytułowej bohaterki Anieli Dulskiej wcieliły się: Julia Rakowska i Martyna Mazur.

Obok nich na scenie pojawili się:
Zbyszko - Antoni Birek
Hesia - Gabriela Deniszewska
Mela – Julita Tlaga
Juliasiewiczowa - Anna Kruk
Lokatorka – Antonina Rogowska
Hanka – Oliwia Turkot

O dekorację i stroje zadbała organizatorka spotkania p. Agata Kosiorowska.


 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}