W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Mikołajki w szkole

Mężczyzna w stroju św. Mikołaja z białym koszykiem w ręku a przy nim dzieci

W Polsce mikołajki obchodzone są od XVIII wieku. Na początku wręczaliśmy sobie tradycyjne bożonarodzeniowe podarunki, takie jak pierniki i jabłka. Obdarowywaliśmy zazwyczaj bliskie nam osoby dorosłe. Zwyczaj wręczania upominków dzieciom zaczął rozwijać się w Polsce dopiero w XIX wieku. Najwcześniej prezenty zaczęły otrzymywać dzieci mieszkające na dworach i w domach mieszczańskich. Na wsi, w domach chłopskich, nie było tradycji obdarowywania dzieci prezentami w mikołajki ani na Boże Narodzenie. Prezenty wiązały się za to z konkretnymi etapami w życiu człowieka, obdarowywano dzieci z okazji narodzin i ślubu.

6- go grudnia Polacy obdarowują się zazwyczaj drobnymi, symbolicznymi podarunkami. Upominki wręczane są bezpośrednio bliskiej osobie lub wkładane pod poduszkę, do butów lub do torby zawieszonej przy łóżku. Obdarowujemy zazwyczaj dzieci i wnuki, najmłodszych członków naszej rodziny.

Według podań anglosaskich święty Mikołaj zagląda w nocy z 6 na 7 grudnia przez okno do domów i mieszkań w poszukiwaniu czystych butów. Zostawia miły podarunek, jeśli zobaczy wyczyszczone, zadbane obuwie. Jeśli jednak dostrzeże brudne buty, to ku przestrodze może obdarować domowników… zgniłym kartoflem.

Współczesny wizerunek świętego Mikołaja – starszego pana z brzuszkiem, siwą brodą, ubranego w czerwoną szatę, został stworzony przez koncern Coca Coli w latach 20. XX wieku. Zgodnie z amerykańską tradycją, Mikołaj wchodzi do domu przez komin, pozostawia upominki pod choinką i przemiesza się po świecie saniami zaprzężonymi w renifery. To nieco bardziej komercyjna wersja wizerunku świętego Mikołaja. Zanim pochłoną nas przedświąteczne zakupy, warto przypomnieć sobie, kim tak naprawdę był święty Mikołaj i zastanowić się, czego chciałby nam życzyć na święta.

A tak mikołajki obchodziła  Jadwiga……

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}