W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Karnawał kiedyś i dziś

Czerwona maska karnawałowa na żółtym tle

Święta minęły, zima rozgościła się na dobre, a my tym samym weszliśmy w okres karnawału.  Rozpoczyna się on najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Samo słowo karnawał prawdopodobnie pochodzi od włoskiego słowa „carnevale” (caro- mięso i vale- bywaj zdrów), które tłumaczy się, jako czas pożegnania mięsa. Przypuszcza się, że właśnie z powodu żegnania się z mięsem polski karnawał, a dokładniej jego ostatnie dni są nazywane „mięsopustem” lub „zapustami”. Inne źródła natomiast mówią, że nazwa karnawał pochodzi od łacińskiego wyrażenia carrusnavalis (wóz w kształcie okrętu). Taki wóz służył do prowadzenia parady podczas rzymskich bachanalii (uroczystości ku czci Bachusa, który był bogiem płodów i wina).

Prawdopodobnie najbardziej znanym karnawałem jest brazylijski karnawał w Rio de Janeiro. Zaczyna się w ostatni piątek przed Wielkim Postem i trwa przez pięć dni i nocy. Jest to tak naprawdę czas rywalizacji, w której biorą udział uczniowie szkół brazylijskiej samby, prezentując swoje umiejętności taneczne. Karnawał kończy się w Środę Popielcową nad ranem, kiedy wybrana zostaje zwycięska szkoła.

Trochę inaczej świętuje się karnawał w Wenecji. Zabawa zaczyna się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i trwa aż do balu we wtorek tuż przed Popielcem. W tym czasie po ulicach przechadzają się ludzie przebrani w stroje karnawałowe z nieodłączna maską.

W Polsce w trakcie karnawału najpopularniejsze są zabawy choinkowe w szkołach i przedszkolach, oraz bale ostatkowe przed Wielkim Postem.

Kiedyś natomiast karnawał w Polsce był świętowany o wiele huczniej niż dziś. Czas ten upływał na wielkich ucztach, maskaradach i licznych zabawach. Do zwyczajów zapustnych należało m.in. przebieranie się i wędrówki po domach, śpiewanie piosenek karnawałowych, wykonywanie kukieł z wizerunkami zwierząt i ludzi, tańce w karczmach lub domach, odwiedzanie sąsiadów i wspólne biesiadowanie.

Więcej o zwyczajach karnawałowych w dawnej Polsce możecie przeczytać na blogu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

https://mwmskansen.pl/zimowe-hulanki-i-swawole-czyli-czas-karnawalu/

Polecam Wam także wirtualny spacer po tym skansenie, który przybliży Wam wygląd dawnej wsi, domów i narzędzi.

https://mwmskansen.pl/wirtualny-spacer/intro/

{"register":{"columns":[]}}