W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

HARCERSKA SŁUŻBA PRZYRODZIE

Kontury Polski z wyrastającymi pomarańczowymi kwiatami. Działaj lokalnie

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu, reprezentowana przez grupę nieformalną „Czterolistna Koniczyna” przy współpracy z Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu złożyła wniosek w konkursie Działaj lokalnie 2021 organizowanym przez Lokalną Grupę Działania „Równiny Wołomińskiej”. Nasz wniosek został najwyżej oceniony, dzięki czemu dostaliśmy dofinansowanie na zrealizowanie projektu HARCERSKA SŁUŻBA PRZYRODZIE - ogród dydaktyczny, jako sposób integracji lokalnej dla dzieci i młodzieży.

Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii poprzez kontakt z przyrodą, naturą, wspólną zabawę oraz integrację lokalną dla dzieci, młodzieży i rodzin. Ponadto projekt pobudza do samodzielnego uczenia się, zachęca do eksperymentowania, zadawania pytań o otaczający świat, wyzwala zainteresowania i motywację do działania. Celem jest zwrócenie uwagi na indywidualne możliwości i potrzeby dzieci, rozwijanie wrażliwości przyrodniczej i artystycznej oraz angażowanie różnych środowisk do wspólnego działania.

Najważniejszym zadaniem podjętym ramach projektu, jest stworzenie mini-ogrodu z warzywami i ziołami występującymi na obszarze Równiny Wołomińskiej, a także zorganizowanie miejsca do obserwacji ptaków i owadów, dzięki zakupionym  karmnikom, budkom lęgowym oraz hotelikom. Ogród dydaktyczny na terenie Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Tłuszczu będzie miejscem wypoczynku i integracji społeczności lokalnej, gdzie poprzez zabawę i relaks możliwe będzie lepsze zapoznanie flory i fauny naszego terenu.

Dodatkowo przeprowadzone zostaną warsztaty tematyczne dla uczniów szkoły oraz konkurs fotograficzny dla rodzin. Harcerze z  777 DH Victoria, działającej przy szkole, będą zdobywać stopnie i sprawności w myśl szóstego punktu Prawa Harcerskiego: „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać”. Zwieńczeniem projektu będzie piknik rodzinny z licznymi atrakcjami, m.in. kinem pod chmurką, grillem i zabawami.

Realizacja projektu jest szansą na stworzenie miejsca, gdzie społeczność lokalna będzie mogła obcować z przyrodą i rozwijać swoje zainteresowania związane z życiem ptaków i owadów oraz hodowlą roślin charakterystycznych dla Równiny Wołomińskiej. Pokładamy wielką nadzieję, że projekt pozytywnie wpłynie na samopoczucie w ciężkim czasie pandemii i zachęci do integracji. Zapraszamy do wspólnego działania!

Grupa nieformalna „Czterolistna Koniczyna”
mgr Natalia Sulich
mgr Elżbieta Banaszek

mgr Helena Fedorczyk

{"register":{"columns":[]}}