W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ważne informacje dotyczące pomocy dla Ukrainy

27.02.2022

Dziś, tj. 27 lutego, odbyło się spotkanie lubuskich samorządowców z wojewodą lubuskim dotyczące pomocy dla mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy oraz uciekających przed wojną.

flaga Ukrainy

Pomoc humanitarna

W województwie lubuskim zostały wyznaczone dwa punkty zbiorcze, skąd będzie wysyłana pomoc humanitarna. Samorząd województwa lubuskiego prosi o niewysyłanie indywidualnych transportów pomocowych na granicę z Ukrainą. Jak informują władze województwa podkarpackiego, powoduje to wielki chaos na granicy. 

W przypadku samorządu województwa lubuskiego to:

  • w Zielonej Górze: Sala Kolumnowa Urzędu Marszałkowskiego (wejście od strony parkingu, który znajduje się przy Sali),
  • w Gorzowie: biuro zamiejscowe przy ul. Mościckiego 6.

Dyżury są zorganizowane dziś (27.02) w godz. 12.00-17.00, w pozostałe dni w godz. 8.00-18.00.

Następnie z województwa lubuskiego wyruszać będą zorganizowane transporty.

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (link otwiera nową stronę)

 

Punkt zbiorczy i przygotowania transportów w Powiecie Świebodzińskim zostanie podany jutro rano. 

 

Punkty informacyjne i pomocowe

W Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze uruchomione zostały punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy, które działają codziennie w godz. 7.00-24.00.

Punkty informacyjne na dworcach przeznaczone są dla obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski uciekając przed konfliktem zbrojnym. W punktach uchodźcy będą mogli uzyskać pierwsze, podstawowe informacje na temat statusu swojego pobytu w Polsce i uzyskać potwierdzenie, że jest on legalny.

W punktach informacyjnych od osób potrzebujących pomocy uzyskane zostaną dane personalne, które następnie zostaną przekazane do punktu koordynacyjnego. Zwrotnie przekazane zostaną informacje, gdzie osoba potrzebująca pomocy może zostać zakwaterowana i gdzie zostanie zapewnione jej wyżywienie.

Z ich pomocy korzystać mogą również osoby, które dotrą do nich innymi środkami komunikacji.

 

Uruchomiona została także specjalna infolinia, gdzie udzielne są wszelkie informacje oraz pomoc administracyjna i prawna

  • Infolinia lubuska: 95 785 18 59
  • Infolinia ogólnopolska: +48 47 721 75 75

Relokacja uchodźców

  • Status uchodźcy otrzymuje każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę z Polską od 24 lutego br. Tym osobom zapewnione zostanie wsparcie w postaci: zakwaterowania, wyżywienia.
  • Miejsca zakwaterowania uchodźców wyznacza wojewoda, który podpisuje stosowne umowy z podmiotami. Pomoc otrzyma każdy uchodźca! Obecnie w Lubuskiem przygotowanych jest 500 miejsc. Powstaje też lista uzupełniająca. Lista ta będzie więc rozszerzana w miarę potrzeb.
  • Uchodźcy, którzy zgłoszą się do punktów recepcyjnych (lub wyznaczonych punktów informacyjnych)  otrzymają stosowną pomoc i zostaną przetransportowani do wyznaczonego miejsca zakwaterowania.
  • Uchodźcy mogą się także zgłaszać do samorządów, które z kolei skontaktują się z odpowiednimi służbami, a te zajmą się transportem i zakwaterowaniem.

źródło: lubuskie.pl

{"register":{"columns":[]}}