W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Sprawdź w SIDUSIS jaki internet jest dostępny w twojej okolicy

19.01.2023

Administracja rządowa uruchomiła 1 stycznia 2023r. bezpłatną bazę danych zawierającą informujące o dostępności stacjonarnych usług szerokopasmowych w każdej polskiej gminie.

Rządowy System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS)

Dodatkową funkcjonalnością systemu jest możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi czy też oznaczania nieruchomości jako pustostanów, co przyczyni się do eliminacji tzw. białych plam.

 

Głównym celem systemu jest zapewnienie obywatelom dostępu do rzeczywistych, aktualnych danych o zasięgach możliwych do świadczenia usług stacjonarnego dostępu do internetuszerokopasmowego, czyli gdzie są one dostępne dla danego punktu adresowego (domu, budynku itd.). Dane zawierają nazwy podmiotów świadczących usługi i kontakty do ich przedstawicieli.

W czerwcu 2023 roku możliwe będzie sprawdzenie także, czy w danej okolicy operatorzy będą realizować plany inwestycyjne zarówno ze środków publicznych jak i w ramach inwestycji komercyjnych. Informacja ta może być korzyścią przede wszystkim dla osób, które planują budowę bądź zakup domu czy mieszkania, a nie mogą pozwolić sobie by nie korzystać z internetu szerokopasmowego.

 

 

 

Co możesz sprawdzić i zrobić dzięki SIDUSIS?

  • Sprawdzić, czy jesteś w zasięgu internetu szerokopasmowego. Głównym celem systemu jest zapewnienie obywatelom dostępu do rzeczywistych, aktualnych danych o zasięgach możliwych do świadczenia usług stacjonarnego dostępu do internetu szerokopasmowego, czyli gdzie są one dostępne dla danego punktu adresowego (domu, budynku itd.). Dane będą również zawierały nazwy podmiotów świadczących usługi i kontakty do ich przedstawicieli. W czerwcu 2023 roku możliwe będzie sprawdzenie także, czy w danej okolicy operatorzy będą realizować plany inwestycyjne zarówno ze środków publicznych jak i w ramach inwestycji komercyjnych. Informacja ta może być korzyścią przede wszystkim dla osób, które planują budowę bądź zakup domu czy mieszkania, a nie mogą pozwolić sobie by nie korzystać z internetu szerokopasmowego.
  • Zweryfikować poprawność danych. W systemie znajduje się informacja, czy w danym budynku jest zasięg rzeczywisty czy teoretyczny (podłączenie usługi może nastąpić natychmiastowo czy konieczne jest uzyskanie np. dodatkowych zgód lub poniesienie znacznych kosztów przy podłączeniu). W przypadku gdy dane będą budziły wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym, każdy mieszkaniec będzie mógł wysłać do systemu zgłoszenie potrzeby weryfikacji.
  • Zgłosić zapotrzebowanie na internet. SIDUSIS umożliwia wysłanie zgłoszenia zapotrzebowania na usługi dostępu do internetu szerokopasmowego w nieruchomości, na której możliwe jest świadczenie takiej usługi. System pozwala na wysłanie powiadomienia, które automatycznie trafi do wybranego lub do wszystkich przedsiębiorców, którzy oferują usługi w danej lokalizacji. Zgłoszenie zapotrzebowania traktowane jest jak zgoda marketingowa i umożliwia wskazanie sposobu kontaktu ze zgłaszającym.
  • Zgłosić pustostan. Można oznaczać w systemie pustostany, czyli budynki, gdzie ani obecnie, ani w przyszłości nie zaistnieje potrzeba doprowadzania infrastruktury zapewniającej dostęp do internetu.  Przedsiębiorcy telekomunikacyjni dostaną dzięki temu informacje o tym, gdzie istnieje popyt na ich usługi. Jest to bardzo ważne w zakresie planowania inwestycji, żeby swoje prace kierować tam, gdzie znajdą odbiorcę. Skorzystają z tego także w dużej mierze detaliści, którzy pozyskają wiedzę o popycie na usługi w obszarze pokrytym zasięgiem sieci hurtowych. Bieżąco aktualizowana baza o istniejącym na danym obszarze dostępie do usług stacjonarnego internetu szerokopasmowego to kolejny plus dla operatorów, którzy unikną powielania inwestycji.

Materiały

https://internet.gov.pl
{"register":{"columns":[]}}