W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuc za pomocą tomografii dostępny w Świebodzinie

18.10.2022

Szpital w Świebodzinie realizuje Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej. To trzecia placówka w województwie lubuskim, gdzie osoby z grup ryzyka mogą wykonać bezpłatną tomografię płuc.

budynek szpitala

Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że każdego roku jest wykrywany u ponad 20 tys. osób. Mniej więcej tyle samo umiera. Po raku gruczołu krokowego to najczęściej występujący i najbardziej śmiertelny nowotwór u mężczyzn. Na raka płuc chorują i umierają także kobiety. Co więcej, wśród nowotworów, które zabijają panie, rak płuc wyprzedził w ostatnich latach raka piersi.

 

Nowotwór płuc to choroba o złym rokowaniu. Głównie wynika to z późnego rozpoznania. W Polsce jedynie 20 proc. przypadków wykrywanych jest we wczesnych stadium choroby.

Dlatego w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej powstał program badań w kierunku wykrywania raka płuca. Jego celem jest m.in. zwiększenie liczby wykrywanego raka płuc we wczesnym stadium, zwiększenie liczby wyleczonych pacjentów i obniżenie śmiertelności.  

 

- Zgłosiliśmy się do tego programu, ponieważ daje to możliwość objęcia badaniami większej liczby pacjentów, skrócenie czasu na postawienie diagnozy i leczenie. Zachęcamy lekarzy rodzinnych, aby informowali swoich pacjentów o skorzystaniu z badań – mówi Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Świebodzinie.

 

Wysoka zachorowalność występuje przede wszystkim u wieloletnich palaczy. Na rozwój choroby wpływ mają również czynniki genetyczne oraz środowisko - zanieczyszczenie powietrza czy praca w warunkach szkodliwych. Dlatego program skierowany jest do obecnych i byłych palaczy.

 

Na badanie mogą zgłosić się osoby w wieku 55-74 lata, które są aktywnymi palaczami lub rzuciły palenie nie więcej niż 15 lat temu; u których stwierdzono jeden z czynników ryzyka, np. były narażone na działanie azbestu, spalin diesla, itp.; osoby z bliskiej rodziny miały raka płuc.

 

Dokładne kryteria oraz ankieta dla pacjentów dostępne są na stronie www.nowyszpital.pl
Informacja telefoniczna, dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.45, tel. 500 169 874

źródło: Grupa Nowy Szpital

{"register":{"columns":[]}}