W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2022”

25.10.2021

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie od 1 stycznia 2022 rozpoczyna realizację Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2022”

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2022

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, której adresatami są:

  1. dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności:

- o stopniu znacznym lub

- o stopniu umiarkowanym, albo 

  1. traktowane na równi do wyżej wymienionych zgodnie z art.5 i art..62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( Dz .U . z 2021 r. poz. 573).

Program ma także zapewniać:

  1. poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, w szczególności poprzez umożliwienie im jak najbardziej niezależnego życia;
  2. wsparcie osobom niepełnosprawnym oraz pomoc adekwatną do potrzeb;
  3. uczestnictwo osób niepełnosprawnych w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych lub sportowych itp.;
  4. zwiększenie wsparcia asystenckiego dla niepełnosprawnych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi , także w innych wymiarach życia i funkcjonowania społecznego.

Usługi asystenta mogą świadczyć:

  • osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny , pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta.
  •   osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie
    w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu,
  • Osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej, pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną pisemnego oświadczenia, że wskazany przez nią asystent jest przygotowany do realizacji wobec niej usług asystencji osobistej. . 

W przypadku gdy usługa asystenta będzie świadczona na rzecz dzieci niepełnosprawnych do   16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z ww. wskazaniami, wymagane jest także:

1)   zaświadczenie o niekaralności,

2) pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym,

3)  pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością,

   Usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w szczególności mogą polegać na pomocy w:

1) wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;

2) wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;

3) załatwianiu spraw urzędowych;

4) korzystaniu z dóbr kultury ( np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);

5) zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie poszukuje asystentów do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2022” oraz uczestników programu.

W związku z powyższym Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie  ogłasza nabór wniosków dla asystentów i uczestników Programu.

 

Wszelkie informacje dotyczące ww. Projektu można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świebodzinie, ul. Żaków 3, 66-200 Świebodzin w pokoju nr 6, bądź pod następującym nr telefonu:  (068) 47 55 353, poniedziałek w godzinach od 07:30 do 15:30, wtorek - piątek w godzinach od 07:00 do 15:00 albo w Punkcie Informacji dla Osób Niepełnosprawnych (Starostwo Powiatowe w Świebodzinie) znajdującym się przy ul. Piłsudskiego 18, budynek ”B”, pokój nr 5 (dawne biuro Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych).pod nr tel. (068) 47 55 329, w godzinach od 10:00 do 13:00 od  poniedziałku  do piątku. 

{"register":{"columns":[]}}