W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Położenie geograficzne Powiatu Świebodzińskiego

Powiat leży na Pojezierzu Lubuskim,  w granicach Pojezierza Łagowskiego i Równiny Torzymskiej. Posiada urozmaiconą rzeźbę terenu ukształtowaną przez działalność lodowca skandynawskiego i jego wód roztopowych.  Różnorodność warunków naturalnych, dobry stan środowiska, czyste jeziora  i lasy  wpływają na atrakcyjność turystyczną powiatu.

Powiat Świebodziński położony jest w całości  w dorzeczu Odry, na wododziale między rzeką Odrą  i Wartą. Charakterystyczną cechą jest znaczna obfitość wód powierzchniowych. Do ważniejszych rzek należą:  Pliszka (64 km), Paklica (60 km), Obra Leniwa (37 km), Ołobok (28 km). Największym jeziorem jest Jez. Niesłysz (Niesulickie) o powierzchni zwierciadła wody 486,2 ha i wysp 10,4 ha. Jezioro Niesłysz jest drugim co do wielkości jeziorem w województwie i jednocześnie najczystszym. Pozostałe jeziora to: Jez. Ciecz zwane Trześniowskim (185,7 ha), Jez. Łagowskie (82,4 ha), Jez. Paklicko Wielkie (196,0 ha), Jez. Wilkowskie  (130,5 ha), Jez. Lubinieckie (79,4 ha).

Siedziba starostwa powiatowego - Świebodzin zajmuje centralne położenie względem pozostałych gmin powiatu.

Powiat zajmuje powierzchnię 938 km2, posiada dwa miasta i 125 miejscowości na terenach wiejskich.

Krótka historia Powiatu Świebodzińskiego

 

 

{"register":{"columns":[]}}