W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku Przedszkola nr 3 w Świebodzinie

27.02.2023

4 marca 2023 r. o godz.15.00 odbędą się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej na elewacji budynku Publicznego Przedszkola nr 3 im. Czesława Janczarskiego w Świebodzinie. W budynku tym w latach 1945 – 1950 mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

jasny budynek z dużymi oknami, na tle błękitnego nieba

Tym symbolicznym gestem oddajemy hołd ofiarom komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, upamiętniając tym samym bohaterską postawę polskich patriotów przetrzymywanych w tym gmachu.

Akt odsłonięcia tablicy to też nasza powinność wobec Polski wobec bohaterów tamtych lat, wobec przyszłych pokoleń, które powinno pamiętać o  tragicznych wydarzeniach w historii naszej Ojczyzny.

W tym samym dniu o godz. 14.00 na cmentarzu komunalnym w Świebodzinie zostaną zapalone znicze oraz złożone wiązanki kwiatów na grobie śp. por. Kazimierza Świrskiego,  jednego z bohaterów tamtych wydarzeń.

Śp. por. Kazimierz Świrski

Śp. por. Kazimierz Świrski - żołnierz Wileńskiej Armii Krajowej, dowódca  podziemnej Świebodzińskiej Armii Krajowej działającej w latach 1946-1947. Zakonspirowany, pracował w Powiatowy Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Świebodzinie, z którego wykradał dokumenty mówiące o zbrodniach na narodzie polskim. Wspólnie z grupą przez siebie  zwerbowaną  przekazywał informacje  o mających  nastąpić aresztowaniach , co niejednokrotnie uchroniło osoby będące w kręgu zainteresowania urzędu bezpieczeństwa od śmierci lub też długoletniego więzienia. Planował tez zamach na Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Świebodzinie, aby uwolnić przebywających tam więźniów. Cel jaki sobie postawił nie został zrealizowany z powodu aresztowania, które nastąpiło  13 grudnia 1947 r.. Po wielu miesiącach  pobytu w więzieniu, gdzie tortury były na porządku dziennym.  usłyszał wyrok – dwukrotna kara śmierci, którą po jakimś czasie zamieniono na dożywotnie więzienie. Łącznie w więzieniach UB przesiedział 15 lat. W  1994 r. został zrehabilitowany i decyzją Ministra Obrony Narodowej  zwrócono mu stopień oficerski z jednoczesnym awansem  na stopień porucznika. Zmarł w 1998 r. Został pochowany na świebodzińskim cmentarzu.

Biografia por. Kazimierza Świrskiego wplata się w chlubna kartę wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Dla których słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna – były i są wyznacznikiem  życia każdego patrioty - dewizą  często umieszczaną  na sztandarach kombatanckich i stosowaną po dzień dzisiejszy.

Niech uzupełnieniem tych myśli  będą słowa naszej noblistki Wiesław Szymborskiej -  „ Umarłych wieczność dotąd trwa dokąd  pamięcią  im się płaci”.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}