W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wystawa plakatu społeczno-politycznego w murach Starostwa

15.11.2024

Współpraca powiatu polkowickiego z firmą VW Motor Polska w Polkowicach trwa od kilkunastu lat i ma wymiar wielopłaszczyznowy. Wspólny proces kształcenia, wsparcie działań i inicjatyw społecznych, a teraz także przestrzeń do pokazania wielowymiarowej kultury.

Wystawa plakatu społeczno-politycznego w murach Starostwa

Od dziś w murach Starostwa można oglądać część wystawy plakatu, która dzięki staraniom grupy Respekt działającej przy firmie VW Motor Polska trafiła z Oświęcimia do Polkowic.

Te prace są tak wyjątkowe, że zależało nam na tym, aby pokazać je szerszej grupie odbiorców. Od dziś nasi pracownicy, a także wszyscy odwiedzający nasz urząd mają taką możliwość, a trzeba przyznać, że surowe wnętrza naszego budynku są doskonałym tłem dla tego typu form sztuki. Cieszę się bardzo, że takie inicjatywy służyć mogą wszystkim - powiedział Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka” zostało zainicjowane przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu oraz artystę Pawła Warchoła. Ideą projektu było zorganizowanie w Oświęcimiu forum artystycznej wymiany poglądów na temat najczęstszych problemów współczesnego świata. Inicjatorzy wyszli z założenia, że „głos Oświęcimia” jest lepiej słyszalny i skuteczniej przebija się do świadomości społecznej w dzisiejszym szumie informacyjnym, a wiele palących problemów można rozwiązać poprzez obywatelską reakcję na zagrożenia.

Projekt realizowany jest nieprzerwanie od 2006 r., a każda jego edycja spotyka się z zainteresowaniem i żywą reakcją wielu wybitnych artystów, reprezentujących różne zakątki świata. Wypowiedzi artystyczne dotyczą całego wachlarza zagadnień: tolerancji, ekologii, równości, wpływu polityki na życie obywateli, problemów rasizmu, przemocy, łamania praw dzieci, kobiet i mniejszości. Obecnie Biennale jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych projektów MDSM, a Oświęcim w ciągu niemal 20 lat trwania projektu stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków polskiego plakatu.

Prezentowane w starostwie prace powstały na potrzeby 9. edycji konkursu w 2022 roku. Wzięło w nim udział 274 artystów z 39 krajów świata, którzy zgłosili do konkursu ponad 600 plakatów. Jury wybrało z nich 80 prac, które zakwalifikowało się do finału. Wystawę można oglądać w holu głównym Starostwa Powiatowego w Polkowicach na poziomie III do końca listopada. Zapraszamy!

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}