W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wyjątkowy dom

05.11.2021

Chociaż to dom, to inny niż wszystkie na tym osiedlu. Jeszcze w tym roku święta Bożego Narodzenia dzieci z instytucjonalnej pieczy zastępczej, które dotychczas mieszkały w starym i wysłużonym budynku przy ul. Browarnej spędzą w nowym domu, który powstał jako jedna z najważniejszych inwestycji powiatu polkowickiego.

Duży dom. Przed domem plac, z prawej strony trawa.

Placówka ta będzie mieć charakter domu jednorodzinnego, w którym docelowo mieszkać będzie mogło 14 osób. Jest to budynek o powierzchni blisko 400m² z poddaszem użytkowym. Do tego na działce  o powierzchni 15 arów zlokalizowany jest także wolnostojący garaż o powierzchni prawie 200 m². Zagospodarowano także teren, poprzez montaż ogrodowej altany, huśtawki, stworzenie ogrodu warzywnego. Warto podkreślić, że w tej inwestycji zastosowano także nowoczesne rozwiązania energooszczędne. Zamontowano m.in. instalację fotowoltaiczną i kocioł gazowy. Całkowita wartość tego zadania to przeszło 2 mln zł przy czym powiat polkowicki pozyskał na ten cel dotację z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości prawie 1,7 mln zł. Niech ten dom będzie miejscem gdzie spełniają się Wasze marzenia i obyście kiedyś sami stworzyli kochające rodziny i wybudowali takie piękne domy - mówił dziś do małych mieszkańców  Krzysztof Kubów, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Cel jaki nam przyświecał to stworzenie dzieciom i młodzieży z pieczy zastępczej naszego powiatu warunków mieszkaniowych zbliżonych do domowych. W tej kadencji postawiliśmy sobie takie właśnie za cel zadania z zakresu wsparcia pieczy zastępczej. Idealnie byłoby, gdyby dzieci i młodzież pozostające pod nasza opieką miały możliwość powrotu do swoich biologicznych rodzin lub rozwój w rodzinach zastępczych, jednak tych jest wciąż zbyt mało - mówi Kamil Ciupak- starosta polkowicki.  

Realizacja takich działań służy nie tylko bieżącemu zaopiekowaniu się dziećmi i młodzieżą, chcemy także stworzyć im warunki niezbędne do wejścia w procesem integracji społecznej oraz aktywizacji społeczno-zawodowej. Dzieci będę mogły angażować się w obowiązki domowe, w życie społeczne, co pozwoli zachować, czy też odbudować właściwe wzorce.

Dziś nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi i poświęcenie nowego budynku. Na działce dzieci posadziły już nawet 3 klony, którym oficjalnie nadały nazwy. Mamy zatem „drzewo Macieja”, „drzewo Elizy” i „drzewo Eliasza”. W finalnych pracach nad otwarciem placówki wzięło udział mnóstwo wolontariuszy, sąsiadów, którzy do późnych godzin wieczornych, wykorzystując swój czas wolny, angażowali się w wyposażenie dziecięcych pokoi, kuchni , czy salonu, za co należą się im ogromne podziękowania -  mówi Jan Wojtowicz-wicestarosta.   

Przypomnijmy także, że to rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej zobowiązało  powiaty do zmniejszenia liczby dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Powiat polkowicki posiada w tym momencie 3 placówki o charakterze opiekuńczo-wychowawczym spełniające wszelkie standardy wynikające z przepisów prawa.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}