W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wspieramy lokalną społeczność

31.01.2024

W roku 2023 powiat polkowicki postawił na rozwój społeczności lokalnej udzielając aż 27 dotacji w formie grantów różnym organizacjom. To dowód na to, że projekty, które mają istotny wpływ na różne dziedziny życia społecznego, kulturalnego i edukacyjnego mogą liczyć na wsparcie finansowe.

grupa ludzi pozuje do zdjęcia

Dzięki przyznanym środkom kilkudziesięciu organizacjom udało się zrealizować projekty angażujące lokalną społeczność. Wiele z nich miało na celu integrację mieszkańców, a także aktywizację seniorów. Warto dodać, że działania były skierowane dla różnych grup społecznych czy w różnym wieku, m.in. dla dzieci i młodzieży. Mogli oni wziąć udział np. w zawodach szkółek kolarskich „Junior MTB”, które odbyły się we wrześniu w Jakubowie. Organizowano także festyny rodzinne, wieczorki tematyczne, warsztaty rękodzielnicze, a nawet wydano tomik poezji z wierszami lokalnej twórczyni.

Wczoraj organizatorzy inicjatyw sami opowiedzieli o swoich realizacjach, co było okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów między aktywnymi grupami w naszym powiecie. Spośród siebie wybrali oni najlepsze realizacje, które zostały wyróżnione i nagrodzone przez władze powiatu.

Jednym z działań był turniej w karate tradycyjnym „Mugen Karate – CUP”, który odbył się w Chocianowie i zorganizowany został przez Klub Karate Tradycyjnego Do Shotokan „Sento–Kan”. Dzięki temu wzrosło zainteresowanie tym sportem nie tylko wśród dorosłych, ale i wśród najmłodszych mieszkańców. Ta inicjatywa miała również za zadanie pokazać pozytywne wzorce kibicowania oraz przybliżyć kulturę japońską. Dzień spędzony na turnieju pokazał, że karate tradycyjne jest sztuką, którą można uprawiać pokoleniowo, tzn. bez względu na wiek czy płeć.

Inną ciekawą inicjatywą był wieczorek meksykański zorganizowany w Kłobuczynie przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Kasztanowy Dom”. W zabawie uczestniczyło aż 50 osób, a część z nich postanowiła również przebrać się, aby bardziej wczuć się w klimat panujący na co dzień w Meksyku. Organizatorzy zadbali o to, aby mieszkańcy ciekawie spędzili ten czas, dlatego przeprowadzono też kilka konkursów oraz test wiedzy o tym kraju. Nie zabrakło przekąsek, które zostały przygotowane przez mieszkanki sołectwa oraz uczestniczki wydarzenia. Wspólna zabawa z pewnością pogłębiła więzi społeczne i zwiększyła lokalne poczucie tożsamości uczestników.

Te dotacje są owocem współpracy powiatu z lokalnymi organizacjami. To nie tylko przekazanie środków finansowych, ale także wyraz wspólnej troski o rozwój społeczności – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Wspieranie lokalnych organizacji przyczynia się do budowy silniejszej i bardziej zintegrowanej społeczności. Innymi słowy, to partnerstwo, w którym zaangażowane strony razem kształtują przyszłość naszego regionu, dlatego w tym roku ogłosiliśmy kolejny konkurs i liczymy na kreatywne pomysły organizacji.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}