W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Urzędnik, czy leśnik?

14.04.2021

Jest jednym z niewielu mężczyzn pracujących w Starostwie Powiatowym w Polkowicach, a przy tym jego praca znacznie różni się od typowej pracy urzędnika zza biurka. Najczęściej można spotkać go pracującego w terenie. Na stanowisku pracuje już 15 lat. nadzorując gospodarkę leśną w lasach gminnych i stanowiących własność osób fizycznych na terenie powiatu polkowickiego, o łącznej powierzchni ok. 1100 ha .

Mężczyzna znakujący pozyskane drewno w lesie.

Praca leśnika wymaga od niego skrupulatności i precyzji, stąd Łukasz Kościelny, inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa - pracuje najczęściej z użyciem średnicomierza (klupy) - służącego do pomiaru średnicy drewna okrągłego oraz pierśnicy drzew na pniu, taśmy mierniczej, wysokościomierza – służącego do określenia wysokości drzew, markerów, farby i lubryki do znaczenia drzew i drewna.


Najwięcej lasów prywatnych znajduje się na terenie gminy Polkowice (ok. 280 ha), a nieznacznie mniej na terenie gminy Chocianów (ok. 250 ha) i Przemków (ok. 220 ha). Najmniej tego typu lasów jest na terenie gminy Gaworzyce (ok. 20 ha). Nadal zbyt mało wiemy o możliwościach założenia prywatnego lasu stąd nasz „powiatowy leśnik” wyjaśnia - Działka, na której ma być posadzony las, musi mieć co najmniej 0,1 ha i minimum 20 m szerokości, chyba że graniczy ona z lasem – wtedy nie ma znaczenia szerokość gruntu. Musi też być ona w miejscowym planowanie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona pod zalesienia. Następnie właściciel gruntu powinien udać się do leśniczego celem określenia składu gatunkowego przyszłego lasu. Ostatnim etapem prac jest zakup sadzonek, przygotowanie gleby,  założenie uprawy i jej późniejsza pielęgnacja.


Należy pamiętać jednak, że właściciel lasu nie ma pełnej swobody w korzystaniu z niego. Obowiązki, a także prawa właściciela lasu określa ustawa o lasach. Właściciel lasu może pozyskiwać drewno ze swojego lasu, ale według ściśle określonych reguł. Przepisy te nakazują racjonalne użytkowanie lasu.  Przede wszystkim mowa o pozyskiwaniu drewna w ilości, która nie przekracza możliwości produkcyjnych lasu. Wycinka taka musi być zgłoszona do właściwego starosty, który wyznacza drzewa do wycięcia i potwierdza legalność pozyskania drewna poprzez tzw. „cechowanie”. Obowiązek uzyskania „cechowania” leży po stronie właściciela lasu. Nie trzeba występować o zgodę na wycięcie każdego, pojedynczego drzewa, jak ma to miejsce w przypadku drzew rosnących na użytkach innych niż las. Wszystko dlatego, że stosuje się tutaj przepisy ,,prawa leśnego’’.

Przepisy dają możliwość właścicielowi prywatnego lasu zakazania wstępu na jego teren. Musi w tym celu oznaczyć go odpowiednimi tablicami. Warto jednak wiedzieć, że właściciele lasów korzystają z tego prawa w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli właściciel nie oznaczy lasu, że jest to teren prywatny, a osoba nieuprawniona wejdzie na teren, właściciel może zażądać jego opuszczenia. Jeśli więc miłośnik grzybów albo wędrówek leśnych zapędzi się na teren prywatny i nie opuści go, mimo wezwania właściciela,  może być ukarany grzywną. Warto wiedzieć, że wejście do prywatnego lasu, który nie jest oznaczony nie jest karalne. Grzywna może być nałożona dopiero wtedy, gdy nie opuścimy terenu mimo wskazania właściciela terenu leśnego.

We wszelkich sprawach związanych z gospodarką leśną można kontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Polkowicach  pod numerem telefony 76 729 92 45.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}