W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uczymy reagować na przemoc wobec dzieci

09.11.2023

Temat przemocy wobec dzieci jest niezwykle ważny. Nie możemy być bierni na krzywdę najsłabszych, a żeby móc właściwie reagować trzeba we wczesnym etapie zdiagnozować problem. Temu ma służyć kolejne już szkolenie w tym roku organizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach.

plakat dotyczący szkolenia przeciw przemocy

Wprowadzone w tym roku przepisy prawne obejmują między innymi ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, której zapisy weszły w życie 22 czerwca. Przepisy obowiązują, jednak najczęściej zawodzi w takich sytuacjach czynnik ludzki, brak jednolitych procedur, szkoleń i nieporozumienia w komunikacji.

Dlatego duże znaczenie mają właśnie takie szkolenia, które pomogą odpowiednim osobom i służbom w identyfikacji sytuacji przemocowych, a tu duże znaczenie ma właściwa komunikacja z dzieckiem.

Przemoc wobec dzieci przejawiać się może na wiele sposobów. W ostatnich latach najczęściej zgłaszanymi formami przemocy były: przemoc ze strony rówieśników (66%), przemoc ze strony bliskiego dorosłego (32%), wykorzystanie seksualne bez kontaktu fizycznego (26%). Ponadto 23% dzieci i nastolatków było zaniedbywanych emocjonalnie, a 8% było zaniedbywanych fizycznie.

Do udziału w grudniowym szkoleniu zaprosiliśmy po raz kolejny przedstawicieli szkół, pracowników socjalnych, służby mundurowe oraz każdego, któremu bliska jest ta tematyka. Jest to zjawisko trudne, jednak nie możemy udawać, że nie występuje ono w naszym powiecie, gminach, szkołach czy domach. Najważniejsze to umieć właściwie reagować, by chronić najmłodszych – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}