W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Szkolimy przyszłych rodziców zastępczych

12.09.2023

W minioną niedzielę w Polkowicach odbyło się pierwsze, warsztatowe szkolenie dla kandydatów na rodziców zastępczych. To wielki krok Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach, które dzięki wyspecjalizowanej kadrze będzie mogło odtąd realizować stacjonarne szkolenia dla przyszłych rodziców.

Osoby siedzą w dużej sali patrzą w kierunku ekranu.

Kandydaci na niezawodową rodzinę zastępczą objęci są programem szkoleniowym pn. „Rodzina” realizowanym dzięki środkom z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Przygotowanie dla przyszłych rodziców trwać będzie 3 miesiące, a spotkania odbywać się będą raz w tygodniu.

Obecnie szkoli się z nami 11 osób z terenu powiatu polkowickiego z tego większość pochodzi z gm. Chocianów. Ten fakt cieszy nas szczególnie, ponieważ to stamtąd pochodziła dotychczas największa  ilość rodzin  czy to zawodowych, czy niezawodowych opiekujących się dziećmi i to tam zapotrzebowanie na opiekunów jest też największe - zaznacza Agnieszka Woźniak, dyrektor PCPR Polkowice.

Cykl warsztatów obejmuje naukę pracy z dziećmi i młodzieżą. Osoby przeszkolone dowiedzą się o wszystkich aspektach prawnych rodzicielstwa zastępczego, zyskają wiedzę o potrzebach dziecka oraz  możliwościach w odniesieniu do pracy w charakterze rodzica zastępczego. Pomoże to uczestnikom podjąć lub kontynuować opiekę nad dzieckiem z większą świadomością i doświadczeniem o ewentualnych trudnościach wychowawczych i organizacyjnych. Proces szkolenia uświadamiać ma także  konieczność podejmowania współpracy z rodziną biologiczną oraz instytucjami i osobami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.

Te szkolenia to realizacja naszych założeń z początków tej kadencji, kiedy to za cel postawiliśmy sobie rozwój rodzinnej pieczy zastępczej. Rodzin, które chcą zaopiekować się dziećmi w potrzebie przybywa, ale nie zapominajmy, że wciąż trafiają do nas kolejni podopieczni, którzy czekają na szczęśliwy dom, dlatego dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w szkoleniach, gratuluję odwagi i wierzę w determinację, bo to trudna i odpowiedzialna funkcja - podkreślił Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Rekrutacja na szkolenia  jest ciągła, a kolejna edycja może ruszyć jeśli tylko zbierze się minimum 6-osobowa grupa kandydatów. Szkolenia są bezpłatne. Więcej szczegółów można uzyskać dzwoniąc pod nr tel. 530 591 739.

 

{"register":{"columns":[]}}