Święto olimpizmu w Chocianowie
23.09.2024
W myśl filozofii olimpizmu zawodów propagującej jedność, przyjaźń i pokój zorganizowano Centralne Uroczystości Dnia Olimpijczyka w Chocianowie. Ta jedność i solidarność wyraża się także poprzez zbiórkę zorganizowaną na rzecz powodzian z południa naszego województwa.
Promujemy dziś idee olimpizmu człowieczeństwo, szlachetność, uczciwość, równość oraz budowę lepszego świata w duchu przyjaźni. Budujemy most między społecznościami, środowiskiem legendarnych polskich olimpijczyków oraz młodzieży Zespołu Szkół w Chocianowie, a dodatkowo towarzyszy nam wspólny cel, tj. pomoc powodzianom - powiedział Kamil Ciupak, starosta polkowicki.
Do Chocianowa na dwudniowe obchody przybyło wielu zaproszonych gości. To wielkie święto sportu, w którym biorą udział wszystkie pokolenia i grupy społeczne. Firma KHGM zorganizowała w ramach swojego programu Kompetentni specjalne igrzyska z udziałem uczniów ze szkół objętych patronatem. Oprócz tego odbyła się senioriada i olimpiada integracyjna dla osób z niepełnosprawnością. Tradycyjnie swoją obecnością zaszczycili Chocianów olimpijczycy zdobywający laury na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
Wydarzenie było okazją do przekazania okolicznościowych statuetek, które symbolizowały znicz olimpijski, a kolorystyką nawiązywały do ognia i barw olimpijskich. Dostali je najbardziej zasłużeni dla propagowania lokalnego sportu. Nowością podczas tegorocznych obchodów był także panel dyskusyjny z przedstawicielami sportu. Gośćmi panelu byli: Renata Mauer-Różańska, olimpijka, Aleksandra Lisowska, która w tym roku reprezentowała nasz kraj na igrzyskach w Paryżu oraz Jan Tatarowicz, zwycięzca polskiej 9.edycji programu Ninja Warrior.
W sobotę w centralnym punkcie miasta nastąpiło także uroczyste otwarcie skweru olimpijczyków. Powiat polkowicki partycypował w kosztach powstania tego ważnego dla historii i tradycji lokalnej miejsca. Na zagospodarowanym skwerze będzie odtąd przestrzeń, by oddać cześć żyjącym i zmarłym olimpijczykom. Przypomnijmy, że Centralne Uroczystości Dnia Olimpijczyka pierwotnie miały się odbywać w dwóch lokalizacjach - we Wrocławiu i Chocianowie. Z uwagi na ostatnie wydarzenia związane z powodzią i zagrożeniami odwołano części oficjalne w stolicy Dolnego Śląska.
Zdecydowaliśmy wspólnie, że nie rezygnujemy z wydarzeń, które zaplanowano w naszym powiecie. Łącząc sport z kulturą i edukacją oraz wolontariatem dążymy do propagowania sposobu życia opartego na radości z wysiłku, na wychowawczych wartościach dobrego przykładu i na poszanowaniu uniwersalnych podstawowych zasad etycznych tak ważnych w obecnym czasie - zaznaczył Piotr Machoń, dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie, pomysłodawca i główny organizator uroczystości.
Podczas dwudniowych obchodów w Chocianowie miejscowi strażacy ochotnicy przeprowadzali zbiórki rzeczowe na rzecz powodzian z południa naszego województwa.