W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

"To nie tylko misja, ale i dar serca"

22.05.2023

Rodzicielstwo zastępcze to misja, której może podjąć się każdy, komu na względzie leży wychowanie dzieci i kto jest wstanie stworzyć im właściwe warunki do rozwoju. Niezbędne jest odbycie odpowiedniego szkolenia dla kandydatów, które od tego roku będzie można zrealizować pod okiem instruktorki z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach.

Kobieta, mężczyzna i dzieci trzymają się za ręce oraz stoją koło domu na trawie

Wyszliśmy naprzeciw mieszkańcom naszego powiatu tak, aby rozważając przyjęcie pod swój dach dziecka otrzymali oni od nas kompleksową opiekę, wsparcie oraz przygotowanie - mówi Agnieszka Woźniak, dyrektor PCPR w Polkowicach.

To stacjonarne szkolenie realizowane w formie bezpłatnej, które jest obowiązkowym elementem i warunkiem założenia rodziny zastępczej. Dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach jest w naszym powiecie wciąż bardzo dużo. Oczekują one na rodziny, które chciałyby je przyjąć i obdarować ciepłem rodzinnym. Jednak podejmując decyzję o pełnieniu pieczy zastępczej należy pamiętać, że:

* rodzina zastępcza to nie adopcja!

* opieka zastępcza sprawowana jest czasowo!

* dziecko z rodziny zastępczej może wrócić do swojej rodziny, zostać adoptowane lub się usamodzielnić!

* dzieci w pieczy zastępczej potrzebują utrzymywania więzi z rodziną biologiczną!

 

Co ważne - kandydaci, którzy chcą stworzyć rodzinę zastępczą mogą być osobami samotnymi.

Po złożeniu odpowiedniego wniosku do PCPR przeprowadzana jest wstępna kwalifikacja kandydatów do pełnienia funkcji niezawodowej rodziny zastępczej, rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka. Pozytywna, wstępna kwalifikacja jest ważna przez okres dwóch lat.

Po kwalifikacji kandydaci składają wniosek o udział w szkoleniu. Przeprowadzane jest ono w formie warsztatowej. To 62 godziny dydaktyczne, w tym 10 godzin szkolenia praktyk w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Całość trwa ok. 3,5 miesiąca - mówi Magdalena Kurzawa, pracownik PCPR Polkowice, pedagog, która będzie przeprowadzać szkolenia z kandydatami. Zgodnie z przepisami rodziny spokrewnione nie muszą odbywać opisanego szkolenia.

Mamy ogromną nadzieję, że chętnych udzielić schronienia i wsparcia dla potrzebujących dzieci będzie w naszym powiecie przybywać, bo rodzina to podstawowa komórka społeczna kształtująca postawy i przekazująca najważniejsze wartości edukacyjne - zaznaczył Jan Wojtowicz, wicestarosta polkowicki.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 530-591-739 lub pisząc na adres: pcpr@pcpr.polkowice.pl.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}