W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rekordowy rok dla Biura Paszportowego

13.01.2023

Niespełna dwa lata działalności Terenowego Biura Paszportowego w Polkowicach pokazały jak ważne były starania o jego powstanie. Rok 2022 był rekordowy. W całej Polsce wyrobiono najwięcej paszportów w przeciągu ostatnich kilku lat. Złożyło się na to wiele czynników.

Kobieta trzyma w dłoni paszport oraz bilety lotnicze

Biuro w Polkowicach powstało po długich staraniach w styczniu 2021 roku. Wcześniej mieszkańcy powiatu zwykle korzystali z usług Delegatury w Legnicy, co wiązało się najczęściej z długim okresem oczekiwania, kolejkami oraz całodzienną wyprawą rodzinną. 

Wszystkim nam zależało, by mieszkańcy mieli szybki i komfortowy dostęp do tych usług. Dziś biuro na stałe wpisało się w wachlarz załatwianych u nas spraw. Codziennie odwiedzają je dziesiątki osób - mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Jak bardzo to miejsce było ważne pokazują same statystyki. Tylko w minionym roku złożono blisko 5 tys. wniosków o wydanie dokumentu. Dla przykładu rok wcześniej było ich o połowę mniej. Wzrost ilości składanych wniosków nastąpił w marcu kiedy wybuchła wojna na Ukrainie i wielu z nas postanowiło zaopatrzyć się w dokument niezbędny do ewentualnego przemieszczania poza granice naszego kraju. Wówczas w sumie przyjmowano ok. 60 osób dziennie. Ze względu na to, że nie obowiązuje w tym wypadku właściwość miejscowa do naszego Biura umawiały się osoby z najdalszych zakątków Polski.

Jako radny i jako mieszkaniec gminy Polkowice  zabiegałem o to miejsce. Byłem inicjatorem pomysłu przekonując do podjęcia tematu władze powiatu. Lokalizacja jest nieprzypadkowa. Budynek administracji powiatowej jest duży, obsługa mieszkańców może przebiegać tu komfortowo, co sprawdziło się także w okresie obostrzeń spowodowanych pandemią - wspomina Mariusz Zybaczyński, radny gminy Polkowice.

W listopadzie 2022 roku zmieniły się nieco przepisy w zakresie wydawania paszportów, co też wpłynęło na zmianę organizacji pracy. Usprawniono funkcjonowanie rejestrów centralnych. Nie trzeba już wypełniać papierowej wersji wniosku paszportowego. Ponadto, o możliwości odbioru gotowych dokumentów urząd poinformuje smsem lub mailowo.

Przypominamy, że aby umówić się na wizytę do Terenowego Biura Paszportowego w Polkowicach należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem tel. 76 746-15-46. Biuro mieści się w Starostwie Powiatowym w Polkowicach na poziomie III, a osoby z niepełnosprawnością bez problemu dostaną się do niego windą. Dodatkowo, aby odebrać gotowy dokument nie trzeba się wcześniej umawiać.

{"register":{"columns":[]}}