W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Projekt MSR w fazie realizacji

27.05.2022

Ścieżki rowerowe to dziś nieodłączny element infrastruktury miejsko-wiejskiej. Powstające w ramach Miedziowego Szlaku Rowerowego pierwsze ścieżki połączą osiem miejscowości na obszarze dwóch gmin powiatu polkowickiego. Docelowo rowerowe trakty obejmą całe Zagłębie Miedziowe, a skorzystają na nim sami mieszkańcy.

Władze powiatu polkowickiego oraz zaproszeni goście trzymają planszę z mapą ścieżek rowerowych i wskazują na nią palcem

Dziś odbyło się podpisanie umowy, które miało wymiar historyczny bowiem dało początek nowej erze, tak ważnej dla wszystkich miłośników jednośladów w regionie. Przypomnijmy, że Miedziowy Szlak Rowerowy to w sumie 19 samorządów, które podpisały list intencyjny o chęci działań na terytorium 4 powiatów. To dziesiątki kilometrów tras przebiegających przez miasteczka i wsie.

Odcinek, którego realizację zapoczątkowaliśmy dziś przebiegać będzie przez 8 miejscowości i docelowo połączyć ma gminę Polkowice z gminą Grębocice. To zarazem najdłuższy z odcinków realizowany przez powiat w ramach Miedziowego Szlaku. Przebiegać będzie wzdłuż kilku dróg powiatowych stąd złożona dokumentacja techniczna rozplanowana na etapy realizacji.

Do wykonania jest ok 13 kilometrów ścieżek rowerowych, które połączą się ze ścieżkami w Polkowicach oraz Grębocicach, ale sam projekt zakłada także m.in. remont nawierzchni jezdni, przebudowę poboczy, przebudowę zjazdów, na niektórych odcinkach również poszerzenie jezdni, budowę chodnika oraz zatok autobusowych.

Inauguracja projektu, którego jako powiat polkowicki jesteśmy liderem to ogromne wydarzenie. Mam nadzieję, że to zapoczątkuje  realizację kolejnych odcinków w ramach Miedziowego Szlaku Rowerowego. Możemy już dziś powiedzieć, że w fazie przygotowania jest kolejny proces inwestycyjny związany z odcinkiem  łączącym stolicę powiatu z gminą Radwanice. Chcemy, aby sukcesywnie były realizowane kolejne ścieżki  do wszystkich gmin naszego powiatu - zaznacza Jan Wojtowicz, wicestarosta, pomysłodawca projektu.

Ta inwestycja nie byłaby możliwa do realizacji, gdyby nie środki w kwocie ponad 14 mln zł pozyskane przez powiat w ramach rządowego programu Polski Ład. Ważną rolę w montażu finansowym odegrały tu także samorządy gminy Polkowice i Grębocice, dzięki którym możemy kompleksowo zrealizować tą inwestycję. Ścieżki mają być gotowe w III kwartale 2023 roku. Prace zaczną się już niebawem, a całość zadania została powierzona głogowskiej firmie PBD Sp. z o.o.

Obecny na podpisaniu umowy Krzysztof Kubów - szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów zaznaczył ogromny wkład tego projektu dla rozwoju regionu. Inwestycja w infrastrukturę rowerową to przyszłość. Turystyka rowerowa rozwija się w całej Polsce, a Zagłębie Miedziowe pełne jest urokliwych miejsc, które można podziwiać wypoczywając aktywnie, całymi rodzinami właśnie na rowerze.   

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}