W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Projekt mieszkania treningowego w toku

08.09.2022

Od dwóch lat powiat polkowicki jest partnerem projektu realizowanego dla naszych mieszkańców przez Fundację Eudajmonia. Projekt nosi nazwę "Akademia Niezależnego Życia – trenuj codzienność, zyskaj samodzielność" i kierowany jest do osób, które na co dzień doświadczają trudności i barier, które uniemożliwiają im samodzielne egzystowanie.

Mężczyzna na wózku inwalidzkim i grupa ludzi wchodzą do budynku

W wyniku realizacji projektu powstać ma mieszkanie treningowe dla tych osób. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami z terenu naszego powiatu będą miały okazję odkryć swój potencjał i możliwości, wzmocnić swoją aktywność i pozycję społeczną poprzez naukę samodzielności. Przygotowywane jest mieszkanie z zasobów fundacji, które znajduje się w gminie Przemków. Trwają w nim prace remontowe, w wyniku których beneficjenci będą mieli do dyspozycji dostosowane do potrzeb pokoje, samodzielną kuchnię i łazienkę tak, jak w tradycyjnym lokalu mieszkalnym. Ich egzystowanie będą wspomagali na co dzień asystenci.

Osoby odpowiedzialne za realizację tego projektu oraz przedstawiciele samorządu powiatowego mieli okazję wiosną br. być na wizycie studyjnej w Norwegii, gdzie poznali system funkcjonowania tego typu mieszkań, rolę państwa i organizacji pozarządowych w ich funkcjonowaniu tak, by jeszcze lepiej przygotować się na przyjęcie pierwszych podopiecznych. Na koniec sierpnia z wizytą w naszym kraju byli także przedstawiciele partnera norweskiego z organizacji FONIX AS. W ramach szkolenia, które prowadzono zdobyto wiedzę na temat funkcjonowania i prowadzenia mieszkań treningowych dla osób z niepełnosprawnością. Zasoby merytoryczne posłużą opracowaniu koncepcji funkcjonowania mieszkania treningowego, które właśnie powstaje.

Jako samorząd powiatowy i realizator działań na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami wiemy, że potrzeba w tym aspekcie jest ogromna. Od wielu lat organizujemy programy opieki wytchnieniowej, asystenturę, przekazujemy środki na likwidację barier architektonicznych. Takie organizacje, jak Fundacja Eudajmonia wspierają nasze działania docierając bezpośrednio do środowiska osób z potrzebami. To ważne, aby działać dwutorowo, by jednostki samorządowe i organizacje pozarządowe działały wspólnie dla dobra swoich lokalnych społeczności. Dobre wzorce zaczerpnięte od naszego skandynawskiego partnera tylko wzmocnią funkcjonowanie naszego systemu pomocowego - zaznacza Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Projekt realizowany jest dzięki programowi dotacyjnemu „Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy” finansowanemu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na podstawie Porozumienia w sprawie Realizacji Programu zawartego miedzy Fundacją im. Stefana Batorego, a Biurem Mechanizmów Finansowych z siedzibą w Brukseli.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}