W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowa Majówka za nami

02.05.2022

Piękna pogoda, niesamowity plener i obecność mieszkańców z całego powiatu polkowickiego sprawiły, że Powiatowa Majówka w Gaworzycach nabrała szczególnego wymiaru. Zaproszenie do wspólnego przeżycia tego dnia zapoczątkowało cykl obchodów patriotycznych w całym powiecie.

Żywa flaga podczas Powiatowej Majówki w Gaworzycach oraz zdjęcie pałacu zrobione z drona

Powiatową Majówkę zorganizowaliśmy wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Gaworzycach. Prawie dwuletni okres pandemii sprawił, że dziś brakuje nam spotkań i integracji. Dlatego była to okazja do pierwszego w tym roku plenerowego wydarzenia, wokół którego zebrało się wielu uczestników.

Spotkanie rozpoczęły występy młodych, lokalnych artystów. Była to uczta dla ucha i oka, ponieważ zaprezentowali się zarówno wokaliści, jak i duet taneczny. Do gaworzyckiego parku przyciągały także stragany, na których można było skosztować specjałów z Koła Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie i Gaworzycach. Gaworzycki Ośrodek Kultury zorganizował także warsztaty dla dzieci i dorosłych z wykonywania kwiatów z bibuły. Nie zabrakło także ukraińskiego akcentu. Goście, którzy zamieszkują w tej chwili w gminie Gaworzyce częstowali zebranych pierożkami i pielmieniami tak charakterystycznymi dla kuchni ukraińskiej. 

Nie zabrakło w tym dniu również powiatowego akcentu. Na naszym stoisku zorganizowaliśmy konkursy z wiedzy o naszym powiecie i kraju. Pytania były proste, a nagrodami za dobre odpowiedzi były nasze gadżety. W przeddzień Święta Flagi rozdaliśmy także mnóstwo chorągiewek i flag, które mamy nadzieję zawisną w niejednym oknie - mówi Magdalena Mikołajewska, rzecznik prasowy polkowickiego starostwa.

Zwieńczeniem obchodów pierwszomajowych był koncert "Piosenki Biało-Czerwonej". Program zaprezentowali znani gaworzyckiej publiczności artyści. Wiele utworów, jak Rota, zostało odśpiewanych wspólnie.

Podczas majówki rozstrzygnięto także konkurs na biało-czerwone ciasto. Komisja pod przewodnictwem starosty Kamila Ciupaka oceniała zarówno wygląd, jaki smak zgłoszonych słodkości. Bezkonkurencyjny okazał się torcik autorstwa Pani Kamili, mieszkanki Brunowa w gminie Chocianów. Inspiracją do wykonania ciasta była oczywiście flaga ale, jak wspomina autorka tajemnicą jest też smak, na który składał się likier kokosowy w połączeniu z malinami.

Święta majowe to szczególny czas dla Polaków. To nie tylko czas wolny, to okazja do bycia razem, do wyrażenia naszego patriotyzmu. Żywa flaga stworzona dziś przez mieszkańców dała wyraz naszej narodowej tożsamości. Stanęliśmy wszyscy młodzi i starsi do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia  pokazując tym samym, że Polska to my i to od nas zależy jaka ona będzie w kolejnych latach, a jak widzimy w dzisiejszych czasach solidarność narodowa jest niezwykle ważna – podkreśla Kamil Ciupak, starosta polkowicki.  

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}