W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiat Polkowicki świętował Dzień Sołtysa

13.03.2024

Dzień Sołtysa to coroczne polskie święto obchodzone, w większości przypadków, 11 marca. Ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi. W tym roku powiat polkowicki zaprosił wszystkich sołtysów z 6 gmin do wspólnego świętowania.

sołtysi z gminy Polkowice stoją na scenie wraz z władzami powiatu polkowickiego

Sołtysi to przedstawiciele lokalnej społeczności, przeważnie wiejskiej. Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa. Sołtys jest wybierany przez zebranie wiejskie. Działalność sołtysa wspiera rada sołecka. Sołectwa są ustanawiane przeważnie na obszarze wiejskim. Do kompetencji sołtysa należą m.in.: reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy dotyczących sołectwa i uczestniczenie w sesjach rady gminy, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania.

W powiecie polkowickim w 6 gminach mamy aż 80 sołectw, na których czele stoją po połowie sołtyski i sołtysi. Powiat polkowicki od początku istnienia szczególną troską obejmuje wszystkie sołectwa realizując inwestycje, ale także wspierając działalność społeczną.

Organizujemy w tym roku 25. edycję Konkursu na najlepszą inicjatywę społeczną służąca podniesieniu estetyki wsi powiatu polkowickiego. To najstarszy taki konkurs w Polsce. Podczas dzisiejszej gali chcieliśmy uhonorować szczególnie te sołectwa, które w przeciągu ostatnich lat wykazały się największą aktywnością w tym konkursie - podkreślił Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Na tle innych wyróżniły się:  w gminie Polkowice - Żuków, w gminie Przemków - Piotrowice, w gminie Radwanice - Kłębanowice, w gminie Gaworzyce - Kłobuczyn, w gminie Grębocice - Szymocin, w gminie Chocianów - Raków.

Ten konkurs to koszyk pomysłów, które płyną od samych mieszkańców, którzy chcą coś zmieniać w sowich sołectwach. Są to różne pomysły od budowy wiat, miejsc do wypoczynku i integracji, po odnowienia miejsc kultu.

Prócz tego na scenie wyróżniono wszystkich sołtysów. Była to okazja do podziękowania za wspólne lata pracy w kończącej się właśnie kadencji samorządowej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu oraz włodarze poszczególnych gmin.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}