W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nietypowe mieszkanie

28.04.2021

To będzie pierwsze tego typu mieszkanie, pełniące funkcję treningową w powiecie polkowickim. Dzięki niemu osoby z niepełnosprawnościami będą miały szansę pod okiem specjalistów nauczyć się samodzielności oraz zaktywizować społecznie. Rusza projekt w którym samorząd powiatowy stał się również kluczowym partnerem.

Mężczyzna wręcza kobiecie biało niebieską teczkę z symbolicznym projektem Akademia Niezależnego Życia.

Powiat polkowicki wspiera inicjatywy służące jego mieszkańcom. Projekt „Akademia niezależnego życia - trenuj codzienność, zyskaj samodzielność” to kolejna inicjatywa Fundacji Eudajmonia realizowana na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Dużym sukcesem okazały się programy opieki wytchnieniowej, który już od dwóch lat realizowaliśmy wspólnie  na terenie naszego powiatu. W tym roku również chcemy zrealizować tego typu działania.Wnioski na opiekę wytchnieniową oraz asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej zostały złożone i czekają na rozpatrzenie- zaznacza Kamil Ciupak Starosta Polkowicki.


 W ramach projektu Fundacji Eudajmonia  planuje się adaptację części budynku, opracowanie koncepcji funkcjonowania mieszkania i przeprowadzenie dwóch sześciomiesięcznych turnusów całodobowego pobytu, treningu samodzielności i samoorzecznictwa. Mieszkanie funkcjonować będzie w oparciu o standard wypracowany w projekcie, którego bazą będą metody pracy dotychczas efektywnie wykorzystywane przez tą organizację (w tym pionierski w skali kraju model Trenera Aktywności – stworzony i opracowany i wdrożony  przez Fundację Eudajmonia) oraz metody działań aktywizujących osoby z niepełnosprawnościami implementowane od partnera norweskiego.


Fundacja Eudajmonia zawrze umowę z wykonawcą firmą "AS-BUD PLUS" Przemysław Skrzypczak, która do czerwca tego roku ma wykonać prace na ponad 70 metrowej powierzchni w budynku Fundacji Eudajmonia w Przemkowie. Remont zakłada m.in. wzniesienie ścianek działowych – stworzenie aneksu kuchennego, montaż izolacji, posadzek, wykonanie instalacji, wymiana okien etc.


Nie mieliśmy wątpliwości, aby wejść w partnerstwo przy realizacji tego działania. Jako samorząd stale dążymy do zaspokajania potrzeb lokalnych. Ten projekt jest odpowiedzią na takie potrzeby, a co ważne poprzez współuczestnictwo partnerów zagranicznych mamy okazję nauczyć się czerpać dobre praktyki i wzorce od innych.  Mamy nadzieję, że dzięki jego realizacji uda się rozwiązać problem  społeczny, którym jest niedostateczna dostępność do usług społecznych stwarzając szansę na samodzielność i poprawę warunków życia osób z niepełnosprawnością i ich rodzin oraz zaktywizować społecznie głównych adresatów tych działań.


Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG. Wartość całego projektu to 85 000 tys Euro.

Zdjęcia (3)