W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Lipowa sztandarową ulicą w Przemkowie

22.11.2022

Powiat wykona dużą inwestycję w centrum Przemkowa. Lipowa zyska nowy wizerunek, co bez wątpienia wyróżni ją na tle innych przemkowskich uliczek, jednak z zachowaniem staromiejskiego wyglądu i charakteru. Dziś nastąpiło podpisanie umów i przekazanie placu budowy pod to zadanie.

Władze powiatu polkowickiego stoją na drodze w Przemkowie, która zostanie przebudowana

Inwestycję prowadziliśmy dwuetapowo, ponieważ środki na realizację pochodziły z różnych mechanizmów finansowania. W tym roku w porze letniej oddaliśmy 50-metrowy wyremontowany odcinek wraz z budową chodnika o długości 125m, budową zjazdów na posesje, przebudową i rozbudową oświetlenia drogowego, kanalizacji deszczowej oraz kanału technologicznego. W ramach zadania powstało także wyniesione, aktywne przejście dla pieszych z dodatkowym oświetleniem. Zrealizowaliśmy te działania za blisko pół miliona zł.

Dziś podpisaliśmy umowy na realizację drugiej części inwestycji. Całość przeprowadzonego zadania wiązać się będzie z kosztami ok. 4 mln zł. Środki na realizację, zarówno na roboty budowlane, jak i nadzór inwestorski, powiat polkowicki pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, gdzie zadania są prowadzone dzięki bezzwrotnym dofinansowaniom inwestycji realizowanych przez JST poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK. Stąd obecność podczas dzisiejszego wydarzenia przedstawiciela BGK Pana dyrektora zarządzającego Regionu Południe Grzegorza Łyczko.

Zakres prac jest szeroki, a efekt będzie satysfakcjonujący, bo przemyślano zarówno rozwiązania dla pieszych, jak i zmotoryzowanych użytkowników drogi. Powstaną dwa przejścia dla pieszych, miejsca postojowe, obustronny chodnik o łącznej długości ponad 600m, nowa nawierzchnia jezdni o standardowo przyjętych dziś parametrach 6m szerokości, przebudowa i rozbudowa 18 zjazdów do posesji, powstanie także nowe, energooszczędne oświetlenie drogowe. Inwestycja będzie realizowana z zastosowaniem dotychczasowych, starych granitowych płyt, które zostaną wykorzystane przy tworzonych podjazdach. Pozwoli to zachować ducha tej malowniczej uliczki i jej staromiejski charakter. Lipowa zyska nową szatę zieleni, nasadzenia i ławeczki do wypoczynku tak, by w miarę zachodzących zmian kompozycje zieleni dostosować do nowopowstałej przestrzeni urbanistycznej. W okresie gwarancyjnym i jednocześnie najważniejszym czasie wegetacyjnym młodych roślin wykonawca będzie zobowiązany do ich pielęgnacji.

W ramach przeprowadzonej inwestycji zbudowana zostanie także nowa kanalizacja deszczowa oraz kanały technologiczne, co uporządkuje infrastrukturę miejską. Całość dopełni nowe oznakowanie pionowe i poziome. Ze względu na zakres prowadzonych prac zadanie wiązać się może z chwilowymi utrudnieniami dla mieszkańców, jednak wszyscy musimy mieć na uwadze, że zmiany wymagają czasu i cierpliwości. Inwestycja ma być gotowa w listopadzie 2024 roku.  

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}