W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Krok ku usamodzielnieniu

26.05.2022

Sytuacja kryzysowa związana z uchodźcami z Ukrainy powoli powinna przechodzić w kolejny etap, czyli z pomagania na usamodzielnianie, dlatego też w powiecie polkowickim podejmowany jest szereg działań, które mają za zadanie aktywizację naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.

Wicestarosta Polkowicki, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowy Koordynator ds. uchodźców siedzą przy stole i rozmawiają podczas spotkania

W związku z obecną sytuacją na Ukrainie i napływem uchodźców Publiczne Służby Zatrudnienia w Polsce wspierają obywateli tego kraju w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia. Powiat Polkowicki poprzez Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach pozyskał z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dodatkowe środki Funduszu Pracy w kwocie 803 000,00 zł na realizację programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych cudzoziemców, w tym objętych ochroną międzynarodową. Uzyskanie statusu osoby bezrobotnej umożliwia zastosowanie wobec nich pełnego katalogu form aktywizacji określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W programie założono udział w następujących formach wsparcia:

  • staże,
  • szkolenia/kursy,
  • prace interwencyjne,
  • refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stworzonych miejsc pracy.

Już wkrótce organizowany będzie kurs z zakresu znajomości języka polskiego, dlatego wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Powiatowego Urzędu Pracy w Polkowicach.

Przypomnę tylko, że w naszym powiecie zostało nadanych ponad 1200 numerów PESEL dla osób z Ukrainy. Dla nich wszystkich dostępny jest powiatowy koordynator, pani Olga, która wspólnie z PCPR pomaga w aktywizacji swoich rodaków - mówi Jan Wojtowicz, Wicestarosta.

Punkt obsługi wraz z tłumaczem znajduje się również w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Mimo upływu czasu nadal dostrzegamy ogromną chęć pomocy ze strony naszych mieszkańców, prowadzone są zbiórki, organizowane zajęcia, wielu uchodźców trafiło do zorganizowanych przez nas punktów, ale wielu także pod dachy rodzin, dlatego zależy nam na dotarciu do jak najszerszej grupy z informacją tak, by proces usamodzielniania nabrał dynamiki - podkreśla Agnieszka Woźniak, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}