W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kobiety dla kobiet - różowe skrzyneczki

08.03.2021

Wydawać by się mogło, że kobiety w XXI w. mają już wszystko co niezbędne do prawidłowej egzystencji. Obok nas powstaje wiele salonów odnowy biologicznej, mamy dostęp do najlepszych kosmetyków, porad ekspertów ale czy na pewno wszystkie kobiety mają zapewnione podstawowe potrzeby? Święto Kobiet to doskonała okazja aby przyjrzeć się ich problemom.

Grupa młodych kobiet trzymających różowe skrzyneczki na tle szaf z książkami

Jak podają dane statystyczne 4% kobiet i osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością środków higieny osobistej w instytucjach publicznych spotyka się wiele kobiet – w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. Wg. tych samych danych 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, a aż  10 proc. z powodu ograniczonego dostępu w ogóle nie wyszło z domu. Każda kobieta menstruuje średnio od 7 do 9 lat w ciągu całego swojego życia.

Do naszych placówek uczęszcza w sumie ok. 500 uczennic nie mówiąc już o paniach z grona pedagogicznego. Można zatem powiedzieć, że są to miejsca szczególnie sfeminizowane, dlatego postaraliśmy się o to, aby to właśnie tam trafiły pozyskane przez nas skrzyneczki.

Różowa skrzyneczka to inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek, tamponów, czy kubeczków w przestrzeni publicznej. To symbol walki o równe i dostępne warunki  dla wszystkich. Tak aby dziewczynki, kobiety nie musiały opuszczać zajęć w szkole, czy godzin w pracy.  Idea jest taka, że skrzyneczkę można otworzyć po to, żeby coś z niej wziąć, gdy zachodzi taka potrzeba, ale można również zostawić w środku jakiś produkt dla innych kobiet.

Symboliczne skrzyneczki zostały ufundowane i przekazane  przez stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, która w całej Polsce przekazała już ich tysiące. Dziś przekazujemy te metalowe skrzyneczki wypełnione po brzegi środkami ochrony osobistej do naszych placówek oświatowych tj. do Zespołu Szkół im Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach oraz do Zespołu Szkół w Chocianowie, gdzie zostaną one umieszczone w ogólnodostępnym miejscu i będą służyły  zarówno uczennicom jaki pracownikom szkół jako swoiste kobiece apteczki pierwszej pomocy.

Jak podkreśliły same uczennice, reprezentantki samorządów uczniowskich to bardzo dobry pomysł, bo każda z kobiet przynajmniej raz w życiu znalazła się w kłopotliwej sytuacji, a dzięki dostępności takich skrzyneczek nie będą czuły się niekomfortowo w szkole.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}