W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Drzewo roku 2024 - zagłosuj na drzewo z powiatu polkowickiego!

20.06.2024

Serce Wzgórz Dalkowskich, czyli 300-letni purpurowy buk pospolity, walczy o tytuł Drzewa Roku 2024. Głosowanie trwa do końca czerwca. Liczy się każdy oddany głos, by cudne drzewo reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie.

plakat głosuj na drzewo roku 2024

Zostało już niewiele czasu, by oddać głos w konkursie na Drzewo Roku 2024. Na liście 16 drzew nominowanych do tytułu jest także Serce Wzgórz Dalkowskich, czyli 300-letni buk, odmiana purpurowa. Cudny pomnik przyrody ma spore szanse żeby w 2025 roku reprezentować Polskę w międzynarodowym konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

Z jednego adresu mailowego można oddać tylko jeden głos w trakcie całego głosowania. Głosować można TUTAJDrzewo z Dalkowa ma nr 1. Głosowanie trwa do 30 czerwca. 

Bardzo ważne! Oddając głos podajemy swojego maila. Na niego przyjdzie wiadomość od nadawcy Klub Gaja, w której należy kliknąć „potwierdzam oddanie głosu", a następnie kolejny raz potwierdzić przez zaznaczenie okienka „nie jestem robotem".

Dalkowski buk purpurowy rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu, aktualnie remontowanym. Nazywany jest "Sercem Wzgórz" z trzech powodów. Po pierwsze pod kątem geograficznym: znajduje się w centralnej części Wzgórz Dalkowskich. Po drugie jego kolor: intensywnie czerwony, który przypomina symboliczny kolor serca. Po trzecie: jest on centrum życia mikroregionu. Odbywają się pod nim różnorodne wydarzenia, a także cykliczne warsztaty z hortiterapii i sylwoterapii. Wielokrotnie odbywały się tu msze plenerowe, nabożeństwa majowe i ceremonie ślubne. W 2023 r. pod bukiem odbyły się 4 spotkania czytelnicze, podczas których odczytano wpisy pamiętnika córki właścicieli pałacu w Dalkowie sprzed 200 lat. Legenda głosi, że drzewo to spełnia marzenia - turyści często wrzucają do dziupli w buku łupinki bukowe z własnymi życzeniami. Buk jest znany wśród lokalnych fotografów i artystów - nagrano tu teledysk i organizowano koncerty plenerowe. 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}