W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Drugie życie powiatowych zabytków

26.10.2023

W tym roku rekordowe nakłady finansowe przeznaczone zostały w powiecie polkowickim na zabytki. Na ostatniej sesji Rady Powiatu zdecydowano o przyznaniu wsparcia na ratowanie sztuki i architektury w obiektach sakralnych i świeckich na łączną kwotę blisko 2 mln złotych.

Grafika przedstawiająca, że powiat polkowicki przeznaczy 2 miliony złotych na odbudowę zabytków w powiecie

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne.  Obejmuje bezzwrotne dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Właśnie trwa druga edycja tego programu, w której to powiat polkowicki zgodnie ze złożonymi wnioskami otrzymał wsparcie dla 9 działań obejmujących inwestycje związane z zabytkami na terenie 5 gmin.

Największe wsparcie, bo aż dla 3 zabytków popłynie do gminy Chocianów. To tam właśnie w stolicy gminy stoi kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w którym zostaną wyremontowane witraże. Ponadto odrestaurowania doczeka się wkrótce wnętrze kościoła w Brunowie oraz w Trzmielowie.

W powiecie polkowickim dbamy o zabytki od lat. W czerwcu przekazaliśmy pierwsze dotacje z budżetu powiatu na łączną kwotę blisko 140 tys. zł. Mimo budżetu, który nie zawsze w pełni zaspokaja potrzeby wszystkich to środki na ten cel zawsze były przez nas wygospodarowane. W tym roku dzięki wsparciu rządowemu możemy działać na tak szeroką skalę - podkreśla Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Uchwały dotacyjne podjęte dziś przez radnych zostaną sformalizowane w formie umów czy to na wsparcie obiektów sakralnych, czy świeckich, bo zaznaczyć należy, że jednym z beneficjentów programu jest także Fundacja na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi, która to planuje odremontować dach zabytkowego pałacu w Dalkowie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}