W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rolnicy z powiatu polkowickiego podziękowali za tegoroczne plony

04.09.2022

Pandemia przez dwa lata nie pozwoliła spotykać się, jednak w niedzielę 4 września po raz kolejny mieszkańcy spotkali się na grodowieckim wzgórzu, aby obchodzić wspólnie Powiatowe Święto Plonów. Dożynki to tradycyjne święto polskie, które od wieków związane jest ze wsią i jej mieszkańcami.

Starosta Polkowicki trzyma chleb na tacy, a obok niego stoi mężczyzna w garniturze

Każdy rok pracy rolnika jest inny, ale każdy wymaga poświęcenia, nieustannej troski i dbałości o to,  by ziemia wydała jak najlepsze plony. Mimo nie zawsze sprzyjających warunków pogodowych rolnicy mieli za co dziękować. Ziemia powiatu polkowickiego wydała owoce, które mieliśmy okazję podziwiać. Bez wątpienia warto pielęgnować tę tradycję i świętować wspólnie powiatowe dożynki. Ta tradycja od wielu lat wyróżnia nas wśród sąsiednich powiatów i jest to okazja do wyrażenia naszej powiatowej jedności i przynależności.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, delegacje ze wszystkich gmin powiatu polkowickiego, twórcy wieńców dożynkowych, zespoły ludowe, wystawcy i mieszkańcy. Grodowiec w tym roku zgromadził naprawdę szeroką publiczność. W ramach atrakcji odbyły się m.in. przejazdy bryczką konną, warsztaty z tworzenia ozdób z naturalnych elementów, wystawy produktów regionalnych, a nawet konkurs na produkt regionalny, który wygrała Pani Ewa Gola z Grębocic prezentując potrawę pn. "Kibiny z rosołem". Drugie miejsce zajęła Pani Irena Miąsik z Grębocic z potrawą pn. "Pasztet Irenki w słoiku ze swojskim chlebem", a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich Gaworzyce z potrawą pn. "Pasztet gotowany z wątróbek gotowanych drobiowych na grzance z serkiem i gruszką kandyzowaną".

Oprócz tego odbył się konkurs na "Najładniejszy wieniec dożynkowy powiatu polkowickiego", w którym decyzją jury każda z gmin powiatu otrzymała jednakową nagrodę finansową w kwocie 2.000,00 zł. Dodatkowym punktem programu był plebiscyt mieszkańców na najładniejszy wieniec, w którym do zdobycia była nagroda ufundowana przez LSSE w postaci dużego głośnika power audio z mikrofonem.

Najwięcej głosów zdobył wieniec z gminy Radwanice, który wraz z delegacją pojedzie na Dożynki Wojewódzkie, które to odbędą się w najbliższą niedzielę 11 września w Udaninie.

Uroczystość uświetnił występ łemkowskiego zespołu "Łastiwoczka" oraz dziecięcego zespołu "Łastiwczata", a po nich wystąpiła kapela góralska z powiatu limanowskiego "Górmani".

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}