W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wyjątkowe obchody rocznicy bitwy pod Jeziórkiem

09.05.2023

Wyjątkowe obchody rocznicy bitwy pod Jeziórkiem

Wyjątkową oprawę miały obchody 160 rocznicy bitwy pod Jeziórkiem.

Wczesnym popołudniem na polanie im. Dionizego Czachowskiego odbyła się polowa Msza święta, a po niej delegacje parlamentarzystów, samorządowców, leśników i mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z okresu powstania styczniowego.

Powiat ostrowiecki reprezentowali wicestarosta Andrzej Jabłoński i przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak. W obchodach uczestniczyli m.in. wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Sobieraj oraz radny powiatowy, Piotr Maj.

Z kolei w Podgórzu w gminie Ćmielów, odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Borią-Jeziórkiem z 4-5 maja 1863 roku, której organizatorem było Muzeum Historyczno-Archeologoczne. Podczas inscenizacji w symboliczny sposób pokazane zostały sceny jednej z niewielu zwycięskich bitew Powstania Styczniowego i jednej z największych w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego. W szczególny sposób wyeksponowana została postać płk Dionizego Czachowskiego, jednego z najwybitniejszych dowódców Powstania Styczniowego.

Po rekonstrukcji zebrani udali się do miejscowości Boria, gdzie z inicjatywy Muzeum stanęła tablica upamiętniająca tę potyczkę.

To druga tablica upamiętniająca walki powstańców styczniowych w powiecie ostrowieckim. Dwa lata temu, podobną ustawiono na polanie Czachowskiego, na terenie dawnej osady leśnej Jeziorko, czyli dzisiejszym Sudole.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}