W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Współpraca Liceum Staszica z Akademią Medyczną w Lublinie

03.10.2022

Współpraca Liceum Staszica z Akademią Medyczną w Lublinie

Uczniowie klas biologiczno-chemicznych, uczestniczyli w zajęciach laboratoryjno-wykładowych, połączonych z ćwiczeniami praktycznymi, prowadzonymi przez wykładowców UM Lublin. Zajęcia odbyły się w ramach trzech bloków tematycznych: biologicznego, chemicznego oraz medyczno-ogólnorozwojowego. Formuła ta daje duże możliwości korzystania z oferty edukacyjno-dydaktycznej oraz wykorzystania bazy lokalowej uczelni. Uczniowie zostali podzieleni na grupy zajęciowe z uwzględnieniem ich indywidualnych preferencji.

Różnorodność form i metod dydaktycznych, stosowanych przez wykładowców, umożliwiła uczniom powtórzenie wiadomości z zakresu biologii i chemii, jak również wykorzystanie ich w praktyce, podczas ćwiczeń laboratoryjnych. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących czucia somatycznego, czucia głębokiego, analizy struktur układu nerwowego oraz odbioru bodźców przez receptory. Zajęcia obejmowały część teoretyczną oraz praktyczną i przeprowadzone zostały w Katedrze Fizjologii Człowieka-Collegium Medicum przez dr Annę Olszewską oraz dr Joannę Warchulińską.

Druga grupa ćwiczeniowa uczestniczyła w zajęciach z analityki medycznej zatytułowanych „Kolorowa chemia”. Uczniowie dokonali analizy biochemicznej moczu, oznaczali stężenie glukozy i białka w moczu oraz krwi. Mieli również możliwość wykrywania substancji psychoaktywnych w moczu podczas zajęć w Collegium Universum, prowadzonych pod kierunkiem profesor Beaty Dumy.

Uczniowie mieli również możliwość obserwacji hodowli komórek w warunkach laboratoryjnych w Katedrze i Zakładzie Biologii i Genetyki Collegium Pharmaceuticum.

Młodzież otrzymała symboliczne prezenty prezentujące logo uczelni partnerskiej LO Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, co stanowi zachętę do podejmowania studiów na kierunkach medycznych i paramedycznych, będących w ofercie edukacyjnej uczelni. Uczniowie udali  się na zajęcia na UM Lublin pod opieką nauczycieli biologii i chemii Jolanty Wojtas, Danuty Majewskiej, Moniki Borzym oraz Katarzyny Wójcik-Nogal. Kolejne zajęcia planowane są już w najbliższym czasie.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}