W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wielospecjalistyczny Szpital gra razem z WOŚP

25.01.2023

Wielospecjalistyczny Szpital gra razem z WOŚP

Wielkimi krokami zbliża się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku hasłem przewodnim jest „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

O konieczności wczesnego zdiagnozowania tej trudnej w leczeniu choroby oraz o akcji, która będzie się odbywać w szpitalu w związku z WOŚP, mówili podczas konferencji starosta, Marzena Dębniak oraz dyrektor naczelny szpitala, lek. Dariusz Tumulec.

W tym roku, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra nie tylko dla sepsy, ale dla całego działu diagnostyki laboratoryjnej. Pamiętajmy, że dzisiaj diagnostyka w 50 procentach opiera się na szybkiej, sprawnej reakcji. Ostatnie 3 lata covidowe pokazały nam jak ważne jest posiadanie nowoczesnych urządzeń. Dlatego też, przy okazji 29 stycznia, bo wtedy odbywa się Finał WOŚP, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie bezpłatnego, przesiewowego badania pacjentów w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Nigdy tego typu akcja nie była w Ostrowcu organizowana. A w tej chwili odsetek wyleczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C sięga 97 procent, przy lekach które posiadamy. Jest to podstępna choroba, która nie daje objawów w związku z czym osoba nie wie nawet, że choruje. Kiedy do nas taki pacjent trafia jest już niestety z marskością wątroby, stąd nasz pomysł, aby wykonać takie badania przesiewowe. Będzie zorganizowany specjalny punkt przesiewowy w holu głównym szpitala, gdzie każdy kto będzie chciał sobie wykonać takie badanie będzie przyjęty. Jest to test szybki, przesiewowy, kasetkowy z kropli krwi, dający wynik w ciągu kilku minut, zachęcał dyrektor, D. Tumulec.

Z kolei starosta Marzena Dębniak, zwróciła uwagę na wartość sprzętu, który trafił od Fundacji Jurka Owsiaka na rzecz ostrowieckiego szpitala.

Cieszę się, że do naszej placówki trafia nowoczesny, specjalistyczny sprzęt, który niejednokrotnie ratuje życie. Jesteśmy na oddziale Otolaryngologii, na którym dzięki nowoczesnej aparaturze podarowanej przez WOŚP mogą być wykonywane zabiegi u bardzo małych pacjentów, mówiła M. Dębniak

Jak dodał, obecny na konferencji ordynator oddziału Otolaryngologii, lek. Krzysztof Galara, otrzymany sprzęt jest bardzo pomocny, wideoendoskop do nosa i nosogardła, który ma bardzo małą średnicę obiektywu pozwala na wykonanie badań u kilkumiesięcznych dzieci.

Finałom WOŚP od lat towarzyszy Bieg „Policz się z cukrzycą”, który ma za zadanie zwrócić uwagę na podstępną chorobę, jaką jest cukrzyca.

Cukrzyca jest pandemią XXI wieku i dlatego musimy bardzo dużo na jej temat mówić, zwłaszcza o profilaktyce chorób cukrzycowych. Niestety styl życia, brak ruchu zarówno u dzieci i dorosłych, złe odżywianie to wszystko wpływa na rozwój cukrzycy. Bardzo dużo w tej chwili rozpoznaje się chorób cukrzycy u nastolatków, kiedyś tego nie było. Dlatego też każda akcja, która uświadamia zagrożenia jest niezmiernie potrzebna, mówiła podczas konferencji lekarz diabetolog, radna powiatowa, Małgorzata Bień.  

Za inicjatywę i włączenie się jednostek oraz instytucji w Finał WOŚP, podziękował szef ostrowieckiego Sztabu, radny powiatowy Dariusz Czupryński.

Ponad dwa miliony dwieście tysięcy złotych to wartość sprzętu, który trafia do naszego szpitala od Fundacji WOŚP w zasadzie od pierwszego finału. To wszystko dzięki hojności mieszkańców powiatu ostrowieckiego. W tym roku walczymy z sepsą, chorobą, która może dotknąć każdego, małego i dużego, dlatego zachęcam wszystkich do grania razem z nami, mówił D. Czupryński.

Ostrowiecki szpital w ramach 31 Finału WOŚP zaprasza mieszkańców powiatu na bezpłatne, przesiewowe badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Badania będą wykonywane w dniu 29 stycznia 2023 roku w holu głównym szpitala od godziny 9.00.

Nie wymagają wcześniejszej rejestracji i bycia na czczo, polegają na pobraniu krwi, jak przy pomiarze cukru.  

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}