W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Więcej linii autobusowych w 2023 roku

07.12.2022

Więcej linii autobusowych w 2023 roku

W ostatnich dniach listopada został rozstrzygnięty konkurs dotyczący naboru wniosków o dofinansowanie na 2023 r. zadań w ramach Funduszu przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

W ubiegłym tygodniu umowę z wojewodą świętokrzyskim, Zbigniewem Koniuszem podpisali wicestarosta Andrzej Jabłoński oraz skarbnik powiatu, Julia Szewczyk.

Począwszy od 2019 r. powiat ostrowiecki aktywnie aplikuje o środki finansowe przyczyniające się do likwidacji miejsc na terenie powiatu niedostępnych komunikacyjnie.

W 2019 r. powiat jako organizator publicznego transportu zbiorowego obsługiwał 5 linii komunikacyjnych, których koszt funkcjonowania wynosił 202 tys. złotych, w 2020 r. utworzono 20 linii,  w roku 2021 było 35 linii o wartości 2 mln 200 tys. natomiast w roku 2022 utworzono już 36 linii o wartości ponad 4 mln zł.

Od trzech lat jesteśmy liderem wśród wszystkich wnioskodawców w województwie świętokrzyskim w zakresie długości uruchomionych linii oraz pozyskanych na ten cel środków finansowych. Na 57 beneficjentów konkursu zajmujemy pierwsze miejsce wśród samorządów gminnych i powiatowych, a drugie po województwie świętokrzyskim.

Rekordowo zapowiada się również 2023 rok. Od 2 stycznia uruchamiamy 38 linii komunikacyjnych, których koszt funkcjonowania wyniesie ponad 5 mln 185 tys. złotych, z czego dofinansowanie z funduszu jest na poziomie 4 mln 646 tys. W stosunku do ubiegłego roku przybyły dwie linie, ale znacząco zwiększyła się częstotliwość kursów na poszczególnych trasach, zaznacza wicestarosta Andrzej Jabłoński.

Powiat ostrowiecki zaprosił do współpracy w zakresie uruchamiania linii autobusowych wszystkie samorządy gminne, pozostawiając im wolną rękę, co do proponowanej siatki połączeń, nie dając absolutnie żadnych ograniczeń. Propozycja składana przez wójtów czy burmistrzów miała wpisywać się jedynie w potrzeby komunikacyjne mieszkańców, które są najlepiej przez nich rozpoznane w każdej gminie.

Niekwestionowanymi liderami w ilości tworzonych linii są niezmiennie gminy Waśniów i Bodzechów, w których uruchamiamy 27 linii. Pozostałe 11 linii będzie funkcjonowało w gminach Kunów (5 linii), Ćmielów (5 linii) i Bałtów (1 linia). Jedynym kryterium, które musi spełnić gmina to solidarny udział z powiatem ostrowieckim w koniecznym do poniesienia wkładzie własnym.

Biorąc pod uwagę, że są to kwoty relatywnie niskie w stosunku do otrzymanego dofinansowania, a oddziaływanie społeczne bardzo duże, zachęcamy każdorazowo samorządy do wyasygnowania niezbędnych środków we własnych budżetach, mówi wicestarosta A. Jabłoński.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}