W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W geście solidarności z Ukrainą

25.02.2022

Późnym popołudniem w czwartek płyta ostrowieckiego Rynku skupiła mieszkańców miasta, którzy przyszli, aby wyrazić solidarność z Ukrainą i potępić inwazję Rosji na ten kraj.

W geście solidarności z Ukrainą

Była to spontaniczna reakcja na wydarzenia za wschodnią granicą. Pojawiły się flagi polskie biało -czerwone i ukraińskie niebiesko – żółte, a uczestnicy mieli ze sobą plakaty z napisami „Ostrowiec Świętokrzyski Solidarny z Ukrainą” oraz „STOP WAR”.

Wśród osób zgromadzonych mocną grupę stanowili ostrowieccy samorządowcy z wiceprezydentem miasta Piotrem Dasiosem, członkiem zarządu powiatu Agnieszką Rogalińską, przewodniczącym Rady Powiatu Mariuszem Pasternakiem, wiceprzewodniczącą Rady Powiatu, Małgorzatą Sobieraj, przewodnicząca Rady Miasta Ireną Rendudą-Dudek, wiceprzewodniczącymi Rady Miasta Martą Woźnicką-Kuzdak i Joanną Pikus oraz radnymi powiatowymi i miejskimi: Andrzejem Brodą, Dariuszem Wierzbińskim, Mariuszem Łatą, Markiem Giemzą, Danielem Strojnym, Kamilem Stelmasikiem, Marcinem Marcem, Karolem Wójcikiem oraz dyrektorami instytucji miejskich: Markiem Nowakiem i Pawłem Górniakiem.

Kiedy obudziłam się rano, usłyszałam te straszne informacje pomyślałam, że już nic nie może być takie jak dotychczas. Przyszłam tu po to, aby potępić zło, aby potępić inwazję Rosji na Ukrainę. To, co się dzieje za naszą wschodnią granicą powoduje mój ogromny sprzeciw, ale też wielki, ludzki  strach. „Stop Wojnie” to nie jest puste hasło – mówiła Agnieszka Rogalińska,  członek zarządu powiatu.

Jesteśmy pokoleniem, które nie doświadczyło wojny. Znamy ją z opowieści. W moim przypadku tych osobistych, rodzinnych. Świadkiem tamtych zdarzeń jest moja babcia, która na wieść o wojnie na Ukrainie mocno się zatrwożyła, bo wie, że jest to coś okropnego. To po prostu przeraża. Od prezentowanych obrazów nie da się uciec – to straszne, że w XXI wieku to naprawdę się dzieje! Dziś okazujemy symboliczne wsparcie tym, którzy tego potrzebują, pamiętają o tym, że jest to atak bardzo blisko Polski, Naszego Domu – dodał Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu.

Obecni na ostrowieckim Rynku mieszkańcy zgodnie podkreślali, że są przerażeni i zszokowani tą sytuacją, zwłaszcza tym, że dzieje się ona tak blisko naszych granic.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}