W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

W Buszkowicach jeżdżą już nową drogą

19.05.2022

Mieszkańcy gminy Ćmielów już korzystają z nowej drogi oraz chodnika w miejscowości Buszkowice.

W Buszkowicach jeżdżą już nową drogą

Dobre warunki pogodowe sprawiły, że remont tego odcinka został zakończony przed planowanym terminem. Ostatni etap prac obserwowali starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, przewodniczący Rady powiatu Mariusz Pasternak, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu Tomasz Mroczek oraz Andrzej Bonarek radny gminy Ćmielów, którzy odbyli roboczą wizytę i uzyskali zapewnienie od wykonawcy, że nowy odcinek będzie służył mieszkańcom przez długie lata.

Droga ta wymagała pilnej interwencji po tym, jak w czerwcu 2019 roku zbierająca się po ulewnych deszczach woda, płynąca z pól, podmyła mocno skarpę, a tym samym drogę, co groziło zapadnięciem asfaltu. Żywioł zarwał część chodnika, który w ogóle został wyłączony z ruchu, przez co mieszkańcy poruszający się pieszo zmuszeni byli do przechodzenia jezdnią na samym zakręcie, co dodatkowo zwiększało ryzyko zagrożenia. Stąd też zarząd powiatu nie miał wątpliwości, że remont drogi jest pilnym zadaniem do wykonania.

W obliczu zagrożenia bezpieczeństwa oraz oczekiwań mieszkańców zarząd powiatu pod koniec ubiegłego roku podjął decyzję i wygospodarował środki z własnego budżetu na realizację remontu drogi i chodnika dla pieszych. Koszt zadania to 219.920,40 zł, który w całości pokrył powiat ostrowiecki. Prace obejmowały remont jednostronnego chodnika z wymianą krawężników, obrzeży betonowych i ułożeniem kostki. Umocnieniu koszami gabionowymi poddano także skarpę oraz wykonano remont pobocza z kruszywa wraz z utrwaleniem powierzchniowym emulsją asfaltową na odcinku o długości 104 metry. Wymieniono także bariery energochłonne na długości 12 metrów oraz zamontowano barierki szczeblinkowe na długości 50 metrów. Na całej szerokości jezdni położono nową nawierzchnię bitumiczną, a także zamontowano oznakowanie pionowe.

Cieszy mnie, że udało się zrealizować to zadanie i mieszkańcy mogą bezpiecznie korzystać z drogi i chodnika. Na ten cel wygospodarowaliśmy środki z budżetu powiatu. Było to istotne zadanie, a bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze – mówiła Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.

Nowa, bezpieczna droga już służy mieszkańcom gminy. Stabilne umocnienie skarpy wyklucza ryzyko podmycia drogi podczas ulewnych deszczy. Z pewnością będzie ona służyć długie lata.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}