W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uczniowie Staszica- liderzy medycznych procedur ratunkowych

02.06.2026

Uczniowie Staszica- liderzy medycznych procedur ratunkowych

Ratowanie ludzkiego życia, opanowanie algorytmów, emocji i stresu- tego wymagał konkurs wiedzy medycznej „Licealny SimChallenge 2026”, zorganizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie- Biuro Karier i Absolwentów.

Zawody te są integralną częścią Dni Otwartych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych, współpracujących z UM Lublin
w ramach Medycznego Forum Edukacyjnego, umożliwiającego aktywne uczestnictwo
w zajęciach teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu Medycznego. Zawody odbywały się w dwóch etapach. Etap I- teoretyczny, polegał na rozwiązaniu testu opracowanego zgodnie z Wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji 2025, na podstawie obowiązujących algorytmów zabiegów resuscytacyjnych, resuscytacji w obszarach ograniczonego dostępu do zasobów oraz resuscytacji dorosłych, dzieci i noworodków. Etap II- praktyczny, wymagał realizacji scenariuszy – zadań wykonywanych w warunkach symulacyjnych, wręczanym przez sędziego.

Zespół uczniów Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Stanisława Staszica, w składzie: Julia Krężał, Magdalena Jędyka, Mikołaj Jedlikowski, wywalczył awans do etapu II, zajmując w finale zawodów II miejsce. Uczestnicy zawodów wykonywali zadania związane między innymi z oceną stanu poszkodowanego zgodnie ze schematem ABCDE, prowadzeniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej zgodnie z wytycznymi ERC, zabezpieczeniem dróg oddechowych, tlenoterapią bierną i czynną, unieruchamianiem urazów wielomiejscowych oraz organizacją działań ratowniczych podczas zdarzenia mnogiego. Szczególny nacisk położono na prawidłową segregację medyczną poszkodowanych, skuteczną komunikację w zespole ratowniczym oraz umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu. Ocenie podlegała również ergonomia pracy, bezpieczeństwo własne ratowników, właściwe wykorzystanie sprzętu medycznego oraz przestrzeganie procedur obowiązujących w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Uczniowie Staszica wykazali się wysokim poziomem przygotowania merytorycznego i praktycznego. Podczas realizacji scenariuszy ratunkowych prawidłowo przeprowadzali badanie urazowe i badanie fizykalne, wdrażali odpowiednie procedury terapeutyczne oraz skutecznie koordynowali działania zespołu. Szczególnie wysoko oceniono ich postępowanie podczas symulacji wypadku z poszkodowanym we wstrząsie hipowolemicznym oraz prowadzenie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych z wykorzystaniem defibrylatora AED.

Wiedza uczniów, ich zaangażowanie, rozwijanie pasji, związanej z ratownictwem medycznym podczas zajęć projektowych, ich predyspozycje indywidualne, umożliwiły zajęcie tak wysokiej lokaty w SimChallenge 2026. Jest to ogromny sukces, biorąc pod uwagę zainteresowanie konkursem oraz jego bardzo wysoki poziom.

Konkurs odbywał się w Centrum Symulacji Medycznej UM Lublin, będącej jednostką edukacyjną, której zadaniem jest realizowanie praktycznych, kompleksowych zajęć dla studentów z pacjentem standaryzowanym.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}