W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Tydzień mediacji w Staszicu

27.10.2022

Tydzień mediacji w Staszicu

Uczniowie klasy o profilu lingwistyczno-europejsko-psychologicznym Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Stanisława Staszica pod opieką Beaty Kot i Sławomira Miszczuka wzięli  udział w pierwszych – z szeregu planowanych – warsztatach z mediacji, które odbyły się w Sądzie Rejonowym w Ostrowcu Świętokrzyskim. W czasie wizyty młodzież uczestniczyła w dwóch rozprawach cywilnych prowadzonych przez SSR Elżbietę Niebutkowską, w pierwszej - w trybie hybrydowym, w drugiej - w formie zdalnej.

Część warsztatową poprowadziła Anna Zabrzuch, mediator z listy stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Kielcach, zajmująca się mediacjami m.in. w sprawach cywilnych, rodzinnych, karnych, karnych dla nieletnich oraz szkoleniami z zakresu mediacji szkolnych i rówieśniczych. Przybliżyła ona pojęcie ugody, będącej efektem mediacji, a także sytuacje, w których można z niej skorzystać.

Podczas spotkania uczniowie poznali podstawowe zasady mediacji jako metody polubownego rozwiązywania sporów, zasady komunikowania się bez agresji, niektóre techniki pracy mediatora, a także wzięli udział w symulacji mediacji rówieśniczej. Rolę mediatora przejęła jedna z uczennic klasy 2d, której zadaniem było złagodzenie konfliktu pomiędzy dwoma uczniami i pomoc w wypracowaniu porozumienia, które zadowoliło obie strony.

Zaproszenie do udziału w warsztatach szkoła otrzymała dzięki zaangażowaniu Kariny Adamskiej, zastępcy kierownika O/Administracyjnego Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}