W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Sztuka roślinnego gotowania w Ekonomiku

17.10.2022

Sztuka roślinnego gotowania w Ekonomiku

Ruszyły warsztaty ECO-LOGIKA, wegańskiego gotowania dla uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Model projektu odpowiada na problem niedostosowania programu nauczania w szkołach gastronomicznych do zmieniających się trendów żywieniowych oraz modą na żywienie fit czy wegańskie. Absolwenci nie uzyskują odpowiednich kwalifikacji wymaganych na rynku, dlatego, aby zapewnić im szanse na dobrej jakości zatrudnienie autorzy innowacji proponują włączenie do programu nauczania kuchni roślinnej.

Innowacja umożliwia młodym ludziom nabycie nowych umiejętności: przygotowanie potraw wegańskich, a co za tym idzie – znalezienie dobrze płatnej pracy, zgodnej z kwalifikacjami.

W trakcie realizowanych działań, uczestnicy projektu otrzymują zestawy produktów do gotowania na warsztaty praktyczne, kuchnia szkoły doposażenie w urządzenia i inne elementy niezbędne do realizacji tematyki projektu oraz materiały edukacyjne do wprowadzenia kuchni roślinnej do programu nauczania. Podczas pierwszych warsztatów, które odbyły się 4 października, uczniowie dobrani w dwuosobowe zespoły przygotowali: bulion warzywny z cukinią, marchewką, grzybkami shimeji, dekoracją z nori  – bazę wszystkich zup i sosów, zupę krem z dyni z mleczkiem kokosowym, posypaną czarnuszką z czosnkowymi grzankami, makaron z soczewicy z sosem carbonnara na bazie tofu, parmezan z orzechów nerkowca, guacamole z avocado, limonką i kolendrą serwowane z nachosami, hummus z ciecierzycy, kompresowanym ogórkiem i czarnuszką, a na deser crème brule z kaszy jaglanej oraz mango lassi. Wszystkie potrawy wyglądały i smakowały wyśmienicie, a uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem w realizacji przydzielonych zadań – spisali się na szóstkę i z niecierpliwością oczekują na następne zajęcia w projekcie.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}