W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Szpital z nowymi szansami

15.01.2024

Szpital z szansami

Jeszcze pięć lat temu dalsze funkcjonowanie szpitala stało pod wielkim znakiem zapytania. 16,5 milionowa strata w 2018 roku, brak planów i konstruktywnych decyzji dotyczących placówki, chociażby w postaci nadwykonań w 2017 roku, które zwiększyłyby ryczałt i poprawiły sytuację szpitala na kolejne cztery lata spowodowały, że szpital był w dramatycznej sytuacji, z realnym zagrożeniem upadłością.

Dziś Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz pierwszy zakończył 2023 rok z wynikiem dodatnim. W budżecie powiatu na 2024 rok zaplanowano środki na zakup kolejnych urządzeń, służących nowoczesnej diagnostyce oraz środki na kolejne remonty oddziałów. To zakup ultrasonografu dla Oddziału Neonatologii, a także remont pomieszczeń Oddziału Chirurgii i Urologii. Pod koniec roku ruszyły procedury przetargowe związane z zakupem nowoczesnego urządzenia do wykonywania badań mammograficznych.

Myślę, że mieszkańcy powiatu ostrowieckiego dostrzegają ogrom pracy, którą włożyliśmy nie tylko w ratowanie szpitala, ale też w jego rozwój. A przypomnę, że nie był to łatwy czas – w 2020 roku wybuchła pandemia, potem wojna na Ukrainie, do tego wzrastająca inflacja – wymagało to od nas weryfikacji działań i zaangażowania dodatkowych środków. Każdego roku pokrywaliśmy stratę szpitala, choć potem przepisy prawa zwolniły nas z tego obowiązku, lecz nadal zabezpieczaliśmy w budżecie środki na ten cel. W sumie na pokrycie straty przeznaczyliśmy 30 milionów złotych. Dzięki podjętym wtedy decyzjom, dziś ostrowiecki szpital jest w zupełnie innym miejscu, ze stabilną sytuacją finansową i dobrymi perspektywami na przyszłość, mówi starosta Marzena Dębniak.

Obecnie szpital dysponuje nowoczesnym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, od dwóch lat jest także lądowisko dla helikopterów. Sukcesywnie remontowane są oddziały, w tym także wizerunek zmienił główny hol z wejściem. Niewątpliwie sukcesem tej kadencji jest odtworzenie poradni specjalistycznych, zapewniających kontynuację leczenia pacjentów po hospitalizacji. Szpital wyposażany jest również w nowoczesny sprzęt, umożliwiający diagnostykę w standardach XXI wieku. To nowy tomograf, aparat RTG oraz inny, drobniejszy sprzęt diagnostyczny. W 2022 roku została uruchomiona również rehabilitacja pocovidowa, a w ubiegłym roku szpital po raz pierwszy wykonał zabieg przeszczepu mikroflory jelitowej. Sukcesem zakończył się również zabieg pobrania i przekazania narządów do transplantacji. A innowacyjne zabiegi tzw. Holep, z użyciem lasera homlowego, ratują życie pacjentom. Dariusz Tumulec, dyrektor placówki wraz z personelem, podejmują szereg działań, by zwiększyć komfort pacjentów oraz poprawiać dostępność do nowoczesnych usług, nie tylko medycznych. Temu służy między innymi zmiana lokalizacji Punktu Pobrań, a także sms-owy system informowania o dostępności wyników badań.

Przed ostrowieckim szpitalem jest jeszcze wiele wyzwań. Jednym z największych to jego rozbudowa. Obecna kubatura to lata 60–te, a niestety współcześnie potrzeby są znacznie większe.

Rozbudowa szpitala jest konieczna. Jesteśmy do tego przygotowani projektowo. Szpital posiada program funkcjonalno-użytkowy o wartości około 220 milionów złotych. Nadzieją na jego realizację jest uruchomienie środków z KPO dla szpitali, dodaje starosta Marzena Dębniak.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}