W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Święto archeologii w Krzemionkach

20.06.2023

Święto archeologii w Krzemionkach

Krzemionkowski Rezerwat Muzeum Historyczno-Archeologicznego uroczyście zainaugurował tegoroczną edycję Europejskich Dni Archeologii w Polsce. To francuska inicjatywa sprzed kilkunastu lat, która znalazła uznanie wśród innych krajów Europy. W tym roku Dni Archeologii obchodzone były w 19 krajach starego kontynentu. Wśród nich od 2019 roku znajduje się Polska. A obok tak prestiżowego znaczenia dla kultury polskiej i świata są kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach, które od 2019 roku znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Konferencja inauguracyjna zgromadziła wiele osób świata nauki oraz przedstawicieli samorządu w tym starostę Marzenę Dębniak i wicestarostę Andrzeja Jabłońskiego. Starosta przypomniała, jak wiele wysiłku i środków finansowych zaangażował powiat ostrowiecki w realizację projektu „Zwiększenie dostępności do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim poprzez poprawę infrastruktury Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki oraz Pałacu Wielopolskich”. Przy wsparciu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, wydatkowano na ten cel blisko 17,5 miliona, z wkładem własnym powiatu w wysokości ponad 9,7 miliona złotych. W ramach projektu zmodernizowano trasę kopalni dla zwiedzających oraz utworzono wystawę stałą pokazującą codzienne życie w okresie neolitu.

Europejskie Dni Archeologii zainaugurował dyrektor muzeum, dr Andrzej Przychodni, a towarzyszył im szereg wydarzeń i prezentacji, a także prelekcji naukowych.

Dziękuję inicjatorom pomysłu zorganizowania ogólnopolskiej inauguracji Europejskich Dni Archeologii w roku 2023 w Krzemionkach. Odbieram to jako wyraz najwyższego docenienia tego wyjątkowego miejsca, ale też wyraz uznania dla działań prowadzonych przez Dyrekcję Muzeum i współorganizatorów, jakimi są Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które od 2022 roku wspólnie z samorządem powiatowym prowadzi muzeum – mówiła starosta M. Dębniak.

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}