W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Światowe Dni Cukrzycy

28.11.2022

Światowe Dni Cukrzycy

W listopadzie obchodzimy Światowe Dni Cukrzycy. Z tej okazji spotkali się członkowie powiatowego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i zaproszeni goście, którzy zechcieli spędzić ten czas z osobami zmagającymi się z cukrzycą.

Opiekunem medycznym stowarzyszenia jest lekarz specjalista Małgorzata Bień, która podczas spotkania wygłosiła wykład z zakresu zagrożeń, jakie niesie za sobą cukrzyca oraz nowinek medycznych i nowych leków pojawiających się na rynku.

Medycyna ciągle się zmienia i pojawiają się nowości, także dla pacjentów z cukrzycą, jednak niestety są to leki nierefundowane, a więc nie dla każdego pacjenta dostępne. Jest przełom w samokontroli cukrzycy. Pojawiły się systemy do ciągłego monitorowania pacjenta, umożliwiające kontrolowanie poziomu cukru co minutę. Jest to wspaniała rzecz, gdyż pacjent może kontrolować, to co dzieje się w jego organizmie, jednak niestety tylko dla pacjentów z cukrzycą typu I i ewentualnie pacjentów z cukrzycą typu II na intensywnej insulinoterapii. Refundacja ma być wprowadzona w styczniu 2023, miała być we wrześniu br., jednak termin ten przesunięto, mówiła Małgorzata Bień.

Podczas spotkania nie zabrakło życzeń i upominków przekazanych dla uczestników od gości: członka zarządu powiatu Agnieszki Rogalińskiej w imieniu starosty ostrowieckiego Marzeny DębniakDoroty Wójcik prezesa koła Polskiego Związku Niewidomych i Danuty Ogórek, prezesa Stowarzyszenia „Amazonki”.

Z kolei starosta, Marzena Dębniak, Agnieszka Rogalińska i Małgorzata Bień otrzymały od prezesa ostrowieckiego oddziału, Adriana Murdzy, podziękowania za współpracę, życzliwość i bezinteresowną pomoc na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Obchody były także okazją do zachęcenia mieszkańców powiatu ostrowieckiego,  dotkniętych problemem cukrzycy, do wstąpienia w szeregi stowarzyszenia. Spotkania diabetyków odbywają się w ostatnią środę miesiąca od godz. 15 w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 70.

Cukrzyca jest epidemią XXI wieku, w związku z tym musimy nieustannie mówić i zwracać uwagę nie tylko pacjentom, ale także  osobom zdrowym. W Polsce jest 4 miliony chorych na cukrzycę, ale od 800 tysięcy do 1 miliona osób nie wie, że ma cukrzycę, czyli co 10 człowiek choruje na cukrzycę, co oznacza, że jest to ogromny problem.  A nie ma leczenia cukrzycy bez edukacji i samokontroli.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}