W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Sukcesy ostrowieckich uczniów

11.04.2022

Sukcesy ostrowieckich uczniów

Tytuł wicemistrzów województwa świętokrzyskiego w Turnieju Debat Historycznych zdobyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr III im. Władysława Broniewskiego. W skład srebrnego zespołu weszli: Martyna Dytkowska, Katarzyna Kogut, Szymon Burda i Olaf Jurek. Opiekunem drużyny był nauczyciel historii Karol Wójcik.

Przygotowania do turenieju trwały przez kilka tygodni i obejmowały udział w wykładach historycznych, warsztatach dotyczących prowadzenia debaty oraz spotkaniach z nauczycielem, gdzie szlifowano wystąpienia prelegentów.

Turniej realizowano w systemie każdy z każdym. Do finałowego starcia dostały się dwa najlepsze zepoły fazy grupowej. Jak mówią uczniowie udział w takim konkursie był dla nich dużym wyzwaniem, bo nie wystarczyła wiedza historyczna, ale trzeba było wykazać się umiejętnością logicznego wypowiadania się czy reagowania na argumenty przeciwników.

- Gratuluję moim uczniom dużego sukcesu i zaangażowania. Radość z sukcesu jest tym wieksza, że są to przedstawiciele klas, gdzie historia nie jest wiodącym przedmiotem. Chcemy teraz w oparciu o tych uczniów i zdobyte doświadczenie przygotowywać się do kolejnych turniejów – mówi Karol Wójcik

 


Uczeń Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Stanisława Staszica kl. 3BG, Jakub Szwagierczak został finalistą XX edycji Olimpiady Znajomości Afryki organizowanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Znalazł się on w gronie 48 finalistów z całego kraju. Warto dodać, że Jakub został jedynym, obok reprezentanta Skarżyska - Kamiennej, przedstawicielem województwa świętokrzyskiego w finale. Opiekunem finalisty był nauczyciel historii Sławomir Miszczuk.

XX–ta edycja olimpiady rozpoczęła się w grudniu 2021 roku od etapu szkolnego, do którego przystąpiło dziewięciu uczniów. Zgodnie z regulaminem zawodów, wyłoniono dwóch najlepszych: Natalię Kassaraba z klasy 3EG i Jakuba Szwagierczaka z klasy 3BG, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Drugi etap olimpiady odbył się 5 marca 2022 roku w Piekoszowie, gdzie znakomicie zaprezentował się Jakub, który uzyskał z testu 52 punkty, kwalifikujące go do finału ogólnopolskiego, który miał miejsce 5-7 kwietnia 2022 roku w Lublińcu.

Wszystkie trzy testy, z finałowym włącznie zawierały pytania z zakresu historii, geografii, wos-u, etnografii i innych dziedzin. Sama olimpiada cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem, gdyż do etapu szkolnego przystąpiło ponad 1200 uczniów z całej Polski, a jej uczestnicy na szczeblu finałowym uzyskali zwolnienie z etapu rekrutacji na studia wyższe na wybranych uczelniach, m.in. UKSW, UW czy UJ.

 


Laureatami może poszczycić się również Liceum Ogólnokształcące Nr II im. Joachima Chreptowicza zajmując wysokie miejsca w sesji zimowej ogólnopolskiego konkursu „Olimpus”. Najwyższy wynik, zajęcie drugiego miejsca w kraju, osiągnęła Kinga Majcher, uczennica klasy 3B3.

Laureatami zostali również: Konrad Grunt (3B3), Adam Stajek (3B3), Paweł Wróbel (3B4), Maja Dąbrowska (2A), Julia Dziewiecka (1X) i Daniel Mytkowski (1X).

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}