Ruszyła powiatowa kwalifikacja wojskowa
23.05.2022
W Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości rozpoczęła się powiatowa kwalifikacja wojskowa. W inauguracji wydarzenia uczestniczył wicestarosta Andrzej Jabłoński.
W powiecie wezwanie na kwalifikację otrzyma ok. 800 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2003 r., ale także w latach wcześniejszych, tj. 1998-2002, którym do tej pory nie przyznano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wzywane mogą być także kobiety, które mają umiejętności potrzebne w wojsku. Kwalifikacja wojskowa potrwa do 27 czerwca 2022 roku.
Kto stanie przed komisją?
Każdego roku wezwanie przed komisje lekarskie dostaje tzw. rocznik podstawowy, czyli mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (tym razem jest to rocznik 2003), a także:
- mężczyźni urodzeni w latach 1998–2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby urodzone w latach 2001–2002, które otrzymały kategorię zdrowia B;
- kobiety urodzone w latach 1998–2003, mające wykształcenie przydatne w wojsku lub kończące w tym roku naukę w określonych specjalnościach i kierunkach, w tym lekarskim, farmacji, pielęgniarstwa, psychologii, ratownictwa medycznego i weterynarii;
- osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata bez orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Powiatowa Komisja Lekarska
Powiatowa Komisja Lekarska ma swoją siedzibę w budynku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św. przy ul. Akademickiej 12. Jej członkowie pracują od poniedziałku do piątku, od godziny 8:00.
Każdego czeka podstawowe badania lekarskie, w tym m.in. pomiar ciśnienia, sprawdzenie słuchu i wzroku oraz postawy. Ci, którzy zmagają się z chorobą przewlekłą, będą musieli przedstawić dokumentację medyczną i w razie konieczności wziąć udział w dodatkowych badaniach. Kolejnym etapem kwalifikacji jest rozmowa z przedstawicielem wojskowego centrum rekrutacji, który – na podstawie m.in. orzeczenia lekarskiego i kategorii zdrowia przyznanej przez członka komisji lekarskiej – zdecyduje o przeznaczeniu (lub nie) do odbycia czynnej służby wojskowej i wręczy książeczkę wojskową. Ci, którzy pozytywnie przejdą kwalifikację, zostaną po 14 dniach przeniesieni do rezerwy. Wyjątkiem będą osoby z kategorią B, czyli z orzeczoną czasową niezdolnością do służby. Oni w kolejnych latach ponownie będą musieli stanąć przed komisją.
Co zabrać ze sobą na kwalifikację?
Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej powinny mieć ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
- dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
- dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej (jeżeli takie dokumenty posiada) – w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy);
- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe;
- potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.
W czasie trwania kwalifikacji wojskowej każda z osób podlegająca kwalifikacji może zasięgnąć informacji dotyczącej służby wojskowej od przedstawiciela administracji wojskowej.